Erzsébet királynő koporsója utolsó útjára indult a csaknem ezeréves windsori kastélyba, ahol hatalmas tömegek állnak az úton.
Ezek az utolsó pillanatok, amikor a közönség láthatja a halottaskocsit, mert amint belép a windsori kastély kapuján, csak azok lesznek ott, akik azért jöttek a kápolnába, hogy részt vegyenek ezen a szertartáson.
Így szó szerint ez az utolsó pillantás az uralkodó koporsójára, amelyet az alattvalói láthatnak, kivéve persze, ha a televízióban követik az eseményeket.
A háromezer katona részvételével zajló menet korábban a főváros leghíresebb nevezetességei mellett haladt el.
Korábban gyászszertartást tartottak a Westminster Apátságban - abban az épületben, ahol a királynőt házasági szertartása és koronázása is zajlott.
A windsori gyászszertartáson mintegy 800 vendég lesz a Szent György-kápolnában. Ez kisebbnek és meghittebbnek tűnik majd, mint a ma reggeli temetési szertartás a Westminster Apátságban. A windsori búcsúszertartáson csak a legszűkebb család vesz részt.
A búcsúztató zenéjének nagy részét Sir William Harris komponálta, aki 1933 és 1961 között volt itt orgonista. Ő volt a királynő gyermekkori zongoratanára is.
A néhai uralkodó koporsóját hétfő este windsori kastély VI. György királyról – a királynő 1952-ben elhunyt édesapjáról – elnevezett emlékkápolnájának kriptájában helyezik el, II. Erzsébet néhai férje, Fülöp edinburghi herceg koporsójával együtt.
Fülöp herceg tavaly áprilisban, életének századik évében hunyt el, és tőle is a windsori kápolnában vettek búcsút. Már akkor bejelentették azonban, hogy hitvese halála után koporsóját ideiglenes nyughelyéről átviszik II. Erzsébet temetkezési helyére, és együtt helyezik őket végső nyugalomra.