Észak-Korea még Obamának is nagy falat?
Az észak-koreai atomkísérlet több vezető keddi amerikai lap szerint nagy próbatétel Barack Obama elnök számára. A legnagyobb példányszámú napilap, a USA Today úgy fogalmazott: a nukleáris teszt éppen olyan nemzetbiztonsági válsághelyzet, amelynek bekövetkeztétől a választási kampányban óvtak Obama vetélytársai azzal kapcsolatban, ha a viszonylag tapasztalatlan afroamerikai politikus nyerné meg az elnökválasztást.
A konzervatív The Wall Street Journal szerkesztőségi cikkében arra emlékeztetett: Obama egyebek mellett azzal az ígérettel került be a Fehér Házba, hogy egy puhább, megértőbb diplomáciával nagyobb összefogást lehet elérni a világon a rosszindulatú államokkal szemben. Itt az idő és Észak-Korea esete, hogy Obama bebizonyítsa igazát - jegyezte meg a lap.
Az újság azt írta, hogy miután Phenjan áprilisban tesztelt egy nagy hatótávolságú ballisztikus rakétát, Obama arról beszélt, hogy "a szabályokat be kell tartani, azok megszegőit meg kell büntetni, a szavaknak jelenteniük kell valamit, a világnak össze kell fognia az ilyen fegyverek elterjedésének megakadályozására". Washington azonban még egy kötelező érvényű BT-határozat elfogadását sem tudta elérni az ENSZ-ben, be kellett érnie egy elnöki nyilatkozattal.
A The Washington Post kemény szankciókat sürgetett Észak-Korea ellen; a liberális lap szerint Obamának a lehető legkeményebb büntetőintézkedéseket kell kisajtolnia az ENSZ Biztonsági Tanácsából. A valóban kemény szankciók elfogadásának azonban nem fényesek az esélyei - állapította meg az újság.
A lap szerint az Obama-kormány egyet nem tehet, azt, amit Phenjan a robbantással elérni szándékozik, hogy Washington fordítson nagyobb figyelmet Észak-Koreára, kínáljon fel gazdasági és politikai kedvezményeket. Ezt ugyanis már két amerikai adminisztráció próbálta sikertelenül, de nem vezetett eredményre az amerikai katonai beavatkozással való fenyegetés vagy a tárgyalások elutasítása sem. A lap úgy látja: Obamának nem szabad válsághelyzetként vagy kiemelt fontosságú ügyként kezelnie Észak-Koreát, amelyet el kell szigetelni.
Az ABC News hírcsatorna megjegyezte: az Obama-adminisztrációban egyelőre nincs egyetértés arról, hogyan kezeljék Észak-Koreát és vezetőjét. A CNN szerint az atomkísérlet jelentősen visszaveti Obama azon törekvését, hogy közeledjen a kommunista országhoz. A CBS News úgy értékelte Phenjan magatartása alapján, hogy a közeljövőben el lehet felejteni bármilyen új tárgyal.
Meglepő döntést hozott Obama
Obama: Észak-Korea felelőtlen!
Irán nem tárgyal az atomprogramról
MTI