Erről Michael Spindelegger osztrák külügyminiszter beszélt újságíróknak hétfőn Luxembourgban, az uniós országok külügyminisztereinek tanácskozása közben.
A június 4. és 7. között tartott választásokon megújított összetételű Európai Parlament, amelynek szintén hallatnia kell hangját a kérdésben, csak július közepén ül össze. Spindelegger szerint addig a tagállami kormányokat képviselő tanács hivatalosan nem terjeszt elő javaslatot az Európai Bizottság elnökének személyére.

Az európai konzervatívok támogatják
Balázs Péter magyar külügyminiszter elmondta: Budapest a jelenlegi helyzetben azt pártolja, hogy a folyamatosság fenntartása érdekében mielőbb nevezzék meg az október végén lejáró mandátumú jelenlegi összetételű Európai Bizottság új elnökét. Mint közölte, a külügyminiszterek erről Luxembourgban hivatalosan nem tárgyaltak, az egyeztetések a színfalak mögött folynak, és a kérdéssel a hét második felében a csúcsvezetők foglalkoznak majd.
A külügyminiszterek csúcstalálkozója is okozhat még meglepetést: EU: kedveskednünk kellene a nettó befizetőknek? |
Hogy az írek megkapják az uniótól - a lisszaboni szerződés elfogadása fejében - az általuk igényelt garanciákat katonai semlegességük, sajátos adóügyi és munkajogi szabályaik, illetve az abortusztilalom fenntarthatóságát illetően, az unió kész arra, hogy a most következő csúcson európai tanácsi határozatot hozzon. E tanácsi határozat valamikor később jogilag kötelező érvényűvé is válhat, ha a tagállamok - például egy későbbi EU-bővítés, valószínűleg Horvátország csatlakozása - mellett azt is megerősítik jegyzőkönyv formájában.
Balázs Péter azonban most nyomatékkal hangsúlyozta: azt el kell kerülni, hogy az ír garanciák miatt azok a tagállamok, amelyek egyszer már ratifikálták a lisszaboni szerződést, ezt kénytelenek legyenek újra megtenni.
Arra az újságírói felvetésre, hogy a szocialisták támogatta magyar kormány Barroso elnöki megbízatásának megújítása mellett van, amit azonban az Európai Szocialisták Pártja ellenez, a magyar külügyminiszter leszögezte: Magyarország "nem pártpolitikai szemüvegen át nézi az uniót".
Barosso: nem kell majd állami rész a pályázatokhoz
Szigorúbb ellenőrzést a schengeni határokhoz!
Pénzt kell tolni az EU-ba!
Az EU akcióba lépne a munkahelyekért
Rábólintott az ötmilliárdos programra az EU
Az európaiak nem hisznek az unióban
MTI