Tekintettel arra, hogy az unió még nem lábalt ki a nemzetközi gazdasági válságból, és tagországai most először végeznek ilyen típusú koordinációt, a magyar EU-elnökség szempontjából is kiemelten fontos témáról és feladatról van szó. A kezdeményezés fontos eleme, hogy az EU szervei még tervezet állapotában áttekintik a tagországok következő évi költségvetését.
Az európai szemeszter évente ismétlődő, körülbelül hat hónapos időszak lesz. Ennek során vizsgálatnak vetik alá a tagállamok költségvetési és gazdaságszerkezeti politikáját, hogy kiderüljön, ha azok esetleg eltérnek az uniós iránytól vagy az államháztartási egyensúlyban elmozdulás következik be. Kiemelt cél az, hogy már a költségvetési döntések előkészítésének idején megerősítsék a tagországok közti koordinációt.
A szemeszter a bizottság növekedési elemzésével indul, majd az állam- és kormányfői tanács márciusban megállapítja, hogy milyen főbb gazdasági kihívásokkal kell szembenéznie az uniónak, és stratégiai jellegű tanácsokkal szolgál a megoldásra szolgáló politikára vonatkozóan. A tagállamok ennek az iránymutatásnak a figyelembevételével terjesztik elő középtávú költségvetési stratégiáikat stabilitási vagy konvergenciaprogramjaik keretében. Ezzel egy időben nemzeti reformprogramokat is kialakítanak, amelyek olyan területeken tartalmaznak intézkedéseket, mint a foglalkoztatás és a társadalmi befogadás.
A programokat a tervek szerint áprilisban ismertetik, és ezek alapján a kormányfői és pénzügyminiszteri tanács júliusban további szakterületi tanácsokkal szolgál a tagállamoknak, mielőtt még azok véglegesítenék a következő évre szóló költségvetéseiket.
Az európai szemeszter a nemzetközi gazdasági válság tanulságainak levonására és hasznosítására létrehozott - Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke által vezetett - uniós munkacsoport első kezdeményezései közé tartozik.
José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke a múlt héten Budapesten forradalminak nevezte a változást, amelyet az új rendszer jelent a tagországok gazdaságpolitikájának összehangolásában. Korábban Barroso elmondta, hogy a bizottság elemzése három területre összpontosít: a pénzügyi konszolidációra, a szerkezeti reformokra és a növekedés ösztönzésére.
"Nem puszta tűzoltómunkát végzünk a pénzügyi stabilitás terén. Az európai gazdaság jövendő, erősebb és tartósabb építményét is készítjük" - fogalmazott az Európai Bizottság elnöke az európai szemeszterről.
MTI