Optimizmusra adhat okot, hogy az Európai Unió statisztikai hivatala megerősítette azt a decemberi nem végleges adatot, amely szerint a tavalyi harmadik negyedévben az euróövezet gazdasága 0,4 százalékkal nőtt a második negyedévhez képest. Az éves szintű visszaesést 4,0 százalékra korrigálta az Eurostat a decemberi nem hivatalos 4,1 százalékról.
Ezzel szemben Amerikából rossz hírek érkeztek: a stagnálást valószínűsítő elemzői várakozásokkal szemben tovább csökkent decemberben a foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban a mezőgazdaságon kívüli ágazatokban. A washingtoni munkaügyi minisztérium adatai szerint 85 ezer állás szűnt meg decemberben.
Szintén negatív hír, hogy az eurózónában 10 százalékra nőtt a munkanélküliség novemberben, így először került ilyen alacsony szintre a valutaunió 1999. évi létrehozása óta. Pénteken közölte a svájci statisztikai hivatal is, hogy az országban közel 12 éves csúcsra, 4,4 százalékra nőtt a munkanélküliség decemberben.
Németországban viszont 17 havi csúcsra nőtt a külkereskedelmi többlet novemberben. Az aktívum meghaladta a szakértői várakozásokat. Azonban nem ad okot az örömre a tény, hogy Kína átvette Németországtól a világ legnagyobb exportőrének kijáró rangot.
Tovább erősödött a forint péntek este Részletek>>> Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron |
Még mindig nagyon nehéz az Egyesült Államokban a gazdasági környezet - kommentálta a washingtoni Fehér Ház pénteken azt, hogy a stagnálást valószínűsítő várakozásokkal szemben tovább csökkent decemberben a foglalkoztatottak száma az agrárszektoron kívüli ágazatokban.
Gazdasági elemzők szerint a gyenge adatok arról tanúskodnak, hogy a vállalatok - bár a gazdaság a harmadik negyedévben ismét növekedni kezdett, és valószínűleg a negyedik negyedévben is átlagosnál erősebb volt a növekedés - óvatosak, nem sietnek a korábban elbocsátott munkaerő visszavételével.
-115 ezren vesztették el állásukat egy év alatt -Nem igaz a közhely, hogy a kicsik húzzák az ország szekerét |
Elemzők szerint az is kétséges lehet, hogy a privát szektor képes lesz-e fenntartani a gazdasági növekedést, amikor a kormány és a központi bank visszavonja majd a krízis miatt hozott rendkívüli támogatásokat és ösztönző intézkedéseket.
Az ellenzéki republikánusok a lehangoló munkanélküliségi adatok nyilvánosságra hozatala után azonnal támadták Obamát, mondván, hogy a 787 milliárd dolláros ösztönző csomag, valamint a drága egészségügyi reform lehúzza a gazdaságot. A központi bank, a Fed, valamint a legtöbb üzleti elemző várakozása szerint a munkanélküliség aránya egész évben meg fogja haladni a 9 százalékot.
EU: a válságtól a búcsú is fájdalmas lesz?
Nem finanszírozzák Kelet-Európát az anyabankok
Több a spórolt pénzünk, főleg devizában
Továbbra is érdemes Magyarországra hozni a pénzt
Gazdasági teher lett a depresszió
MTI