Európa választ: biztató részvételi adatok és érdektelenség
Az öt évvel ezelőttinél valamivel nagyobb részvételi arányról tanúskodnak azok az első adatok, amelyek Finnországból, Svédországból és Észtországból érkeztek az európai parlamenti (EP-) választásokról.
E három uniós ország ugyanis lehetővé teszi, hogy polgáraik már a június 4. és 7. között zajló, "hivatalos" választási időszak előtt leadhassák voksaikat - az észtek interneten is. E szavazatokat később a többi szavazattal együtt számlálják össze.
Finnországban május 27. és június 2. között zajlott az előzetes szavazás. A választójoggal rendelkezők 17,3 százaléka, 716.866 fő már voksolt. Ez a részvételi arány 1,1 százalékponttal magasabb a 2004-es adatnál. Svédországban az előzetes szavazás eddigi 14 napja alatt 422.517 polgár voksolt, ez a szavazásra jogosultak 5,96 százalékának felel meg. Öt évvel ezelőtt ugyanennyi idő alatt 4,19 százalék élt ezzel a lehetőséggel.
Az EP-választások történetében először Észtországban tartottak elektronikus szavazást. Május 28. óta 51 ezren, 5,61 százaléknyian adták le szavazatukat. Június 1-jétől június 2-án estig az internetes szavazás mellett további 38.727 polgár adta le voksát hagyományos módon. Így az észtek összesen 9 százaléka szavazott eddig.
V4: érdektelenség a jellemző
A visegrádi országok lakosainak nagy része nem tervezi, hogy részt vesz az európai parlamenti (EP) választáson - közölte a Tárki.
A négy visegrádi állam - Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország - közül egyedül Magyarországon tervezi a lakosság több mint fele (59 százaléka), hogy leadja szavazatát az EP-választás napján, a többi három országban a lakosságnak ennél kisebb része készül szavazni - ismertette a közvélemény-kutató cég a felmérését.
A magyarok érdeklődőbbek is a választások iránt, hiszen míg Magyarországon a lakosság csaknem fele, addig a szlovákok 37 százaléka, a lengyelek 35, míg a csehek mindössze 29 százaléka mondta, hogy érdekli őket az európai parlamenti választás.
EP-választás: pénteken vitatkoznak a listavezetők
Péntek éjfélig bármi jöhet
Orbán "földrengést" szeretne
BBC: a Jobbik a 30-as éveket idézi
Még egy napig kampányolnak a pártok
EP-választás: mégis vitáznak egyet a listavezetők?
MTI