Az uniós illetékes méltatta, hogy a tagországok vezetői legutóbbi, március végi találkozójukon megállapodtak a hat jogszabály szövegében. Emlékeztetett arra, hogy most az EP-n a sor, hogy elkészítse véleményét a szabályokról. Négy jogszabály ügyében az uniós parlamentnek együttdöntési joga van, kettő esetében a tagállamok kormányait képviselő Tanácsnak konzultálnia kell a képviselőtestülettel. A jogszabályok elfogadása az e félévben soros magyar EU-elnökség egyik kiemelt célkitűzése.
Van Rompuy Strasbourgban az említett csúcstalálkozó kiemelkedő eredményei közé sorolta az euró stabilitásának növelésére hivatott ideiglenes, illetve állandó mechanizmussal, valamint az euróövezet versenyképességének növelését célzó paktummal kapcsolatban hozott döntéseket is.
Úgy vélte, mindezeknek köszönhetően hatékonyabb lesz az unió válságkezelési képessége. Figyelmeztetett ugyanakkor arra, hogy a csomag elfogadása nem jelenti azt, hogy az EU-t ezután elkerülik a válságok. Ahhoz folyamatos erőfeszítésekre van szükség, egyebek között a belső államadósságok kordában tartásának terén - szögezte le.
Ugyanebben a vitában José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke méltatta, hogy a csúcstalálkozó döntéseivel az unió szilárd alapot teremtett a teljes körű gazdasági együttműködéshez.
Hangoztatta, hogy a bizottság még az elfogadottnál is ambiciózusabb intézkedéseket szeretett volna elérni, például a stabilitási mechanizmusok rugalmasabbá tételét. Egyes, a vitában felszólaló EP-képviselők nehézkesnek tartották a stabilitási mechanizmus működését, különös tekintettel az adósságok leszorítását célzó hatására. Úgy vélték, ezt nehezíti egyebek között az az előírás, hogy ezeket a döntéseket egyhangúlag kell meghozni.
A vitához hozzászóló Herczog Edit (MSZP) és Tabajdi Csaba (MSZP) is kifogásolta, hogy Magyarország nem csatlakozott az euróövezet versenyképességének növelését célzó paktumhoz. Úgy vélték, az adóversenyre való hivatkozás nem helyes érvelés. Az övezeten kívüli országok közül hatan döntöttek úgy máris, hogy csatlakoznak, és egyelőre négy EU-tagállam nem kívánja teljes egészében alkalmazni a paktumot.
MTI, Privátbankár