Ma már írtunk arról, hogy egyre többen kérdőjelezik meg gazdasági mutatók által leírt boldog ország definícióját, de most újra itt egy rendhagyó mutató: a Happy Planet Indexet londoni kutatók alkották meg azzal a céllal, hogy a sokszor kritizált hagyományos gazdasági indikátorokon túl más módon is vizsgálhassuk egy ország teljesítményét. A Napi.hu ezt a mutatót vette górcső alá.
Nem csak pénzben mérik
A HPI lényege, hogy megmutassa, mely országok biztosítanak hosszú, boldog és fenntartható életet polgáraiknak, alapvetően a várható élettartam, a jólét és az ökológiai lábnyom globális mutatói alapján - írja a lap. Ezek alapján az első tíz legboldogabb ország (sorrendben) Costa Rica, Vietnám, Jamaica, Belize, Indonézia, El Salvador, Kolumbia, Banglades, Panama és Kuba állnak.
Meglepő, hogy a top 10-ben lévő országok közül egyik sem rendelkezik kimondottan fejlett gazdasággal, azonban a mutatók alapján az itt élő állampolgárok számíthatnak a leghosszabb életre, általában jobban érzik magukat a világ más országaihoz képest, és az ökológiai lábnyomuk is sokkal kisebb, tehát a jólét nem feltétlenül függ össze a gazdasági teljesítménnyel.
Ahogy a Napi.hu is megjegyzi, az alacsony gazdasági fejlettség nem jelent feltétlenül boldogabb lakosságot, hiszen a jólét egyik alapvető hozzávalója a magas várható élettartam, ám ez Afrika esetében nagyon alacsony.
Európában színes képet kapunk ennek tekintetében: a legmagasabb HPI-értéket Norvégia, Nagy-Britannia, Svájc, Franciaország, Olaszország, Németország éri el, míg Magyarország 70,2 éves várható élettartammal, a 4,3-as kiigazított jólétmutatóval, illetve 3,6-os ökológiailábnyom-érték alapján a 106. helyen van a teljes 151 ország között.