Idén júliusban az ipari termelés volumene 6,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg a munkanap hatástól megtisztított termelés 3,9 százalékkal emelkedett – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal közleményéből. A termelés január és július között 3,9 százalékkal volt nagyobb, mint az előző év azonos időszakában. A kiigazított érték az előző hónaphoz viszonyítva 2 százalékkal csökkent.
Az ING senior elemzője szerint az adatok jóval a 8 százalékos piaci várakozások alatt alakultak, így a kiskereskedelmi adat után újabb negatív meglepetés jött a harmadik negyedéves gazdasági teljesítményt illetően. Egy újabb párhuzam a kiskereskedelem és az ipar teljesítménye között, hogy mindkét területen három egymást követő hónapban is csökkent a fix bázisú termelési index, vagyis a 2015-ös szintekhez viszonyítva hónapról hónapra csökken a kibocsátás, bár még mindig jócskán meghaladja a bázisévi termelést –mondta.
Az autóipari leállások csökkentették a termelést
Virovácz Péter elmondta: az elektronikai ágazat kiugró teljesítményt nyújtott, miközben az élelmiszeripar átlagos hónapot produkált, ugyanakkor a júliusi gyenge teljesítményért egyértelműen az autógyártás a felelős, ahol csökkent a termelés. Ez a szabadságolási ütem magyarázhatja: míg korábban jellemzően mindig csak az augusztus volt a leállások időszaka, a tavalyi évtől kezdődően már elnyújtottabb, szakaszoltabb a leállási periódus, így a gyenge júniust egy még gyengébb július követi, de az augusztusi teljesítményben korrekció következik.
Az elemző szerint az év hátralévő részében az ipar teljesítményében némi javulást várunk augusztusban, tekintettel a szezonalitásra és arra, hogy az Audi beindította az elektromos motorok gyártását, ugyanakkor nagy kérdés, hogy a VW-csoport hiányzó típusengedélyei miatt csökkentett termelési kapacitás ezt milyen mértékben ellensúlyozza majd. Az idei év egészében azonban továbbra is 4 százalékos éves átlagos növekedés várható.
Meddig tart a lendület? Már látják mi lesz jövőre Utólagosan javított a számokon a KSH a második negyedéves GDP-adatot tekintve, de mi jön ezután? További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |