Trump elnök tollakat osztogat a körülötte álló acélipari munkásoknak, miközben aláírja az acél- és alumíniumimportra kivetett védővámról szóló rendeletet a Fehér Házban. Fotó: EPA / Michael Reynolds |
Az acél-, és alumíniumipari termékekre kivetett védővámokat Washington a tervek szerint május elsejétől vezette volna be, de a határidőt átmenetileg június elsejéig meghosszabbította.
"A kormányzat harminc nappal meghosszabbította a Kanadával, Mexikóval és az Európai Unióval folytatott tárgyalások idejét" - olvasható a Fehér Ház közleményében, amely leszögezte azt is, hogy Washington a továbbiakban is minden tárgyaláson kiemelt figyelmet szentel majd az amerikai nemzetbiztonsági érdekek megvédésének.
A kereskedelmi háború már kitört, csak az ellenfeleket kell tisztázni
Trump március 8-án jelentette be, hogy az importált acéltermékekre 25 százalékos, az alumíniumra pedig 10 százalékos védővámot vet ki. A védővámok alól azonban azonnal átmeneti időre mentesítette Kanadát és Mexikót, majd március végén - szintén átmeneti időre - az Európai Uniót is. Ennek az átmeneti periódusnak a határideje járt le május elsején.
Hogy miért halasztotta el az intézkedés bevezetését Trump, azt nem tudni, de az biztos: a téma felmerült Franciaország és az Egyesült Államok vezetőinek nemrég tartott csúcstalálkozóján is - Macron próbálta meggyőzni Trumpot, hogy az EU-nak adjon felmentést az acél- és alumínium-vámok alól.
Európa szerint nem ideiglenes, hanem állandó mentességet kellene kapnia az EU-nak az importvámok alól; Brüsszelben úgy látják, az intézkedés nem igazolható nemzetbiztonsági okokkal. Az uniós vezetők szerint a Donald Trump amerikai elnök által bejelentett lépés nem nyújt megfelelő orvoslatot a globális túlkapacitás valós problémájára.
Tovább tárgyalnak
Mindenesetre most Kanadával, Mexikóval és az Európai Unió képviselőivel is folynak tárgyalások, Kanada és Mexikó esetében Washington az esetleges végleges mentesítés feltételéül szabta az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény (NAFTA) sikeres újratárgyalását. A siker a Trump-kormányzat értelmezésében az amerikai érdekek erőteljesebb érvényesítését jelenti.