Felgyorsult az atomfegyverkezés
Tíz-húsz állam hamarosan virtuális atomhatalommá válhat, amely képes néhány hónapon belül atomfegyvert kifejleszteni - figyelmeztetett a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója a The Guardian című brit liberális lap pénteki számában.
Mohammed el-Baradei elsősorban Iránt említette a virtuális atomhatalmak sorában, de az iszlám köztársaságot mások is követhetik. "Nemsokára kilenc atomhatalom lehet a világon, és őket további tíz vagy húsz virtuális hatalom követheti" - fogalmazott a főigazgató. Ez utóbbiak azok az államok, amelyek tiszteletben tartják ugyan az atomsorompó-szerződést (NPT), és nem fejlesztettek ki atomfegyvert. Rendelkeznek viszont dúsított urániummal, és birtokában vannak azoknak a műszaki eljárásoknak, amelyeknek révén néhány hónapon belül atombombát állíthatnak elő. Különösen aggasztónak nevezte el-Baradei a helyzetet a Közel-Keleten, amelyet "ketyegő bombának" minősített.
Miközben az NPT által megteremtett rendszer összeomlásának lehetőségére figyelmeztetett, el-Baradei úgy vélekedett: az atomfegyverek gyors elterjedésé úgy lehetne hatékony módon megakadályozni, ha a deklarált atomhatalmak leszerelnék atomfegyvereiket. Egyidejűleg be kellene tiltani a kísérleti atomrobbantásokat és a hasadóanyagok termelését.
Az intézkedéseket mihamarabb, még az atomsorompó-szerződésben részes országok jövőre esedékes értekezlete előtt meg kellene hozni, különben addigra megváltozik a környezet - figyelmeztetett a NAÜ főigazgatója. "A virtuális atomhatalmak kétszer is meggondolnák, mit tesznek, mert a nukleáris szuperhatalmaknak lenne annyi erkölcsi tekintélyük, hogy azt mondják nekik: mi megtettük a magunkét, most ti következtek" - fejtette ki véleményét a brit lapnak a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főnöke.
Obama rászólt Izraelre
Fegyverszünetet kötöttek a vámháborúban
Irak az iráni légicsapások ellen tiltakozik
A NATO újra szóba áll Oroszországgal
MTI