Most épp az ukrajnai háború kényszeríti Magyarország miniszterelnökét arra, hogy megváltoztassa az álláspontját, miközben megpróbál lépést tartani a szavazókkal egy hónappal a választások előtt. Hiszen Orbán Viktor évek óta a „keleti nyitást” hirdette szoros üzleti és politikai kapcsolataival Oroszországgal, miközben blokkolta Ukrajna NATO-tagságát és az EU-s ambícióit – írja a Financial Times.
Amikor február 24-én Moszkva átfogó támadást indított Ukrajna ellen, a magyar kormányfő elítélte Oroszországot és szolidaritást mutatott Kijevvel, de az elemzők szerint sok Fidesz-hívő jóval határozottabb véleményen van Oroszországról, mint maga Orbán Viktor.
„A Fidesz nem számolt ilyen nehéz helyzettel a kampánya során. Most viszont olyan identitásproblémák léptek fel, ami kockázatos lehet a Fidesz számára” – nyilatkozta a lapnak László Róbert, a Political elemzőműhely választási szakértője.
Az április 3-ai választás előtti legfrissebb felmérések kis mértékű Fidesz-előnyt mutatnak egy olyan ellenzékkel szemben, amely most először egyesült Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt mögött. Néhány közvéleménykutató csökkenő Fidesz-előnyről, mások emelkedésről számolnak be, a választópolgárok mintegy negyede bizonytalan.
A Tárki kutatóintézet 2019-es tanulmánya szerint a magyar közvélemény Orbán Viktor kormányzása alatt jelentősen "hozzámelegedett" Oroszországhoz, annyira, mint a kommunista korszak óta még soha. Ezért lehet vízválasztó Orbán Viktornak az orosz-ukrán kérdés, mert a választások közeledtével azért küzd, hogy semlegesítse az évtizedes Putyin-párti üzeneteket – vélekedik a FT.
Az Euronews ezen a héten közzétett közvélemény-kutatásában a válaszadók 60 százaléka mondta azt, hogy Magyarország túl közel került Oroszországhoz, és ez most valódi akadálya annak, hogy többet tehessenek Ukrajnáért. A lap emlékeztet arra, hogy az ellenzéki tüntetők múlt héten az orosz többségi tulajdonú Nemzetközi Beruházási Bank előtt gyülekeztek Budapesten, hogy tiltakozzanak Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen.
Fontos az is, hogy sok idős Fidesz-szavazó, akik a Szovjetunió ideje alatt már éltek, a kommunizmus 1989-es összeomlásáig érzékenyek maradtak a keletről érkező fenyegetésre.
„Régebben Orbánra szavaztam, de a Putyin iránti rajongása mindig is elkeserített. Itt az ideje hogy véget vessen ennek a szerelmi kapcsolatnak. Én az életem nagy részét orosz befolyás alatt éltem le, és nem akarok visszatérni oda" - monda Kovács Albert nyugalmazott közalkalmazott a tüntetésen.
Török Gábor független politikai elemző szerint a háború fejfájást okoz a Fidesznek.
„Évek óta először oszlanak meg a kormánypárt szavazói egy kulcskérdésben. Orbánnak nehéz az egyensúly fenntartása: baráti kapcsolat Moszkvával, miközben Magyarországnak a NATO-ban és az EU-ban is részt kell vennie" - mondja.
A lap szerint annak ellenére, hogy a Fidesz megpróbálja újrafogalmazni az Oroszországgal kapcsolatos narratíváját, a választók továbbra is össze vannak zavarodva, s a párt elveszítheti irányérzékét a hirtelen változás közepette, ami hitelességi deficitet okozhat és okoz is.