Az Európai Unió arculatát három jelentős frakció, a konzervatív, a szocialista és a liberális határozza meg, Magyarország pedig nem engedheti meg magának, hogy ezek bármelyikében ne legyen képviselve - mondta a szabad demokraták elnöke. Kijelentette: önmagukban sem a konzervatívok, sem a szocialisták nem képesek biztosítani a döntésekhez szükséges többséget a liberálisok támogatása nélkül.
Példaként említette azt a javaslatot, hogy minden egyetemista és főiskolás eltölthessen egy szemesztert valamelyik másik uniós tagállam felsőoktatási intézményeiben. Úgy fogalmazott, ez csak a liberálisok támogatásával valósulhat meg.
A pártelnök azt mondta, ha büszkék vagyunk az uniós tagságunkra, akkor fontos emlékezni arra is, hogy éppen a liberálisok voltak azok, akik mindig kiálltak a bővítés mellett. Fodor Gábor kijelentette: a közelgő EP-választással kapcsolatban optimisták, de kérik szavazóikat, hogy mindannyian menjenek el voksolni. A választás belpolitikai tétjét említve közölte, a liberálisok akarnak a harmadik erő lenni Magyarországon, hiszen mások mellett ők határozzák meg Európa arculatát, így ezt a szerepet itthon is nekik kell betölteniük. Hozzátette: nem engedhető meg, hogy a szélsőségesek megerősödjenek Magyarországon, mint ahogy az néhány éve előfordult Ausztriában, Jörg Haiderrel és pártjával.
Orbán: keresztény demokráciát Európába! |
Programjuk egyes elemeit ismertetve kijelentette, hogy az EU-ba újonnan bekerült tagállamoknak teljes egyenlőséget kell élvezniük. Példaként említette, hogy Ausztria és Németország még mindig nem oldotta fel a magyar munkavállalókkal szembeni korlátozásokat.
A szolgáltatások felszabadításával kapcsolatban azt mondta, a kis- és középvállalkozók számára nem elég az, amit az év végén hatályba lépő szolgáltatási irányelv megad. Hozzátette, azt is el szeretnék érni, hogy a szolgáltatási irányelv az egészségügyi és a pénzügyi szolgáltatókra is vonatkozzon.
Az ot elnöke kijelentette, hogy a kisebbségek jogai mellett a liberálisok állnak ki a legelkötelezettebben, így a fideszes Gál Kinga javaslatait is ők szavazták meg, miközben azokat több néppárti képviselő is elutasította. Szent-Iványi István hangot adott elkötelezettségüknek az unió bővítése, Horvátország csatlakozása és a piactorzító intézkedések feloldása mellett.
Van-e feszültség a vagyonadó miatt?
Kérdésre válaszolva Fodor Gábor a vagyonadóról, amelyet Demszky Gábor szabad demokrata főpolgármester is bírált, azt mondta, annak megítélése az SZDSZ-en belül nem okoz feszültséget. Közölte: a szabad demokraták évek óta egy ilyen típusú adó bevezetése mellett voltak, de nem abban a formában, ahogy a kormány meghirdette, ezért ő azonnal egyeztetést kért az ügyben.
Szükségesnek nevezte a vagyonadó bevezetését, de nem pluszadó formájában, hanem az adórendszer átcsoportosításának és a közteherviselés igazságossá tételének részeként. Kijelentette, erre vonatkozik az a javaslatuk, hogy a vagyonadó levonható legyen a személyi jövedelemadóból, mert így azokat érintené leginkább, akik éveken keresztül nem fizettek adót, mert minimálbérre voltak bejelentve, mégis jelentős jövedelmet halmoztak fel. Elmondta azt is, azt szeretnék elérni, hogy ez a bevétel az önkormányzatokhoz folyjon be.
Az EP-ben pont a képviselőkből van a legkevesebb
A Fidesz megmenti a cigányokat
Bokros: hiába minden, ha nem nő az adózók száma
EP-választás: az MSZP 25%-ra számít
Dávid Ibolya meg a "nemzeti huszonkettő"
SZDSZ: a liberálisok nélkül Európa döntésképtelen
Bruttó 15 ezerért lehet szavazatot számlálni
MTI