A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított márciusi értéke 55,6. A korábbi márciusokkal összevetve az idei érték magasabb a hosszú távú márciusi átlagnál és az elmúlt három év márciusainak átlagánál is, így mondhatjuk, hogy egyenletes a bővülés.
A felmérésben vizsgált részindexek többsége növekedett februárhoz képest. A foglalkoztatottságindex értéke ismét 50,0 pont felett volt ebben a hónapban, és az elmúlt egy év értékei május kivételével növekedésre utalnak.
A Beszerzési Menedzser Index komponensei
A termelési mennyiség indexe nőtt februári értékéhez képest, és egy havi szűkülés után a termelt mennyiség emelkedését jelzi harmadik hónapja. A mostani érték átlag felettinek számít, az elmúlt 19 évben hatszor volt csak nagyobb az index értéke márciusban.
Az új rendelések indexe erősebben emelkedett, és a mostani így az ötödik legmagasabb márciusi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya magasabb lett, és felülmúlja az 1995 óta mért hosszú távú átlagot, valamint az elmúlt három év átlagát is.
A márciusi szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett februárhoz képest, és az ütem némileg gyorsult.
A vásárolt készletek hetedik hónapja tovább növekednek, de az ütem nem változott. Az idei márciusi érték az elmúlt húsz év értékei alapján jócskán átlag feletti, és a hetedik legnagyobb márciusi.
A foglalkoztatottsági index értéke nőtt februárhoz képest, és a legmagasabb márciusi 1995 óta.
További eredmények
A beszerzési mennyiség indexe növekedett februári értékéhez képest, és egyúttal a mennyiség további emelkedését jelzi. A mostani érték felülmúlja az elmúlt három év átlagát, és a negyedik legmagasabb márciusi adat.
A beszerzési árak esetében a növekedési ütem abbamaradt, és enyhe csökkenésbe váltott.
Drágult a horgany anóda, de olcsóbb a szezámmag
Ebben a hónapban cement, horgany anóda, mogyorókészítmények, olajszármazék, réz, sertés és vegyszerek kapcsán jelentősebb az áremelkedés. Hiány volt kaucsuk, speciális mágnesszelep és tölgy fűrészáru esetében. Jelentősebb árcsökkenésről számoltak be a válaszadóink csomagolóanyag és szezámmag esetében.
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) egy összetett mutatószám, öt egyedi index súlyozott átlaga: új rendelések - 0,3; termelési mennyiség - 0,25; foglalkoztatás - 0,2; szállítási átfutási idő - 0,15; vásárolt készletek - 0,1.
A BMI 50% feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50% alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal. A vállalatok által adott válaszok az előző hónaphoz viszonyított változást jelzik.
Az index kiszámítása a válaszok százalékos megoszlásán alapul: a pozitív (nőtt) válaszok százalékos arányához hozzáadjuk a változatlan válaszok felét. Az így kapott index 100%-os értéke azt jelzi, hogy valamennyi vállalat növekedésről, fellendülésről számolt be. |