A szabadhaza.blog.hu-n megjelent írásban a politikus utal arra, hogy Magyarországon az európai tendenciáknak nagy vonalakban megfelelő választási eredmény született. Mint írja, az alacsony részvétel, a fölényes jobboldali győzelem, a szélsőjobboldali előretörés, a teljes politikai elitet elutasító protest-pártok sikere nem hungarikum. A gazdasági válságért felelősnek tartott és népszerűtlen válságkezelő intézkedésekre kényszerülő politikai erőket, a kormányt támogató pártokat máshol is súlyos büntetésben részesítették a szavazók.
Az EP-választás után: mi történt Európában és mi történt Magyarországon. Elemzés: A Jobbik beleharapott a Fideszbe, és nincs egyedül |
Gusztos Péter a korábbi koalícióról úgy vélekedik, hogy a szocialistákkal közös kormányzás számos, a politikával napi rendszerességgel foglalkozó emberek számára részsikert hozott, de összességében "bizonyítványa katasztrofális". Véleménye szerint a koalíciós kormány mögött álló pártok számos alkalommal frusztrálták szavazóikat ordító kormányképtelenségükkel. Kudarcosnak nevezte a ciklus elején a koalíció belső vitái, a közös döntésképtelenség, miatt elindítani nem tudott, ezért a ciklus közepén az ellenzék által kényelmesen lekaszabolt reformok történetét.
A frakcióvezető-helyettes azt írja, hogy mivel az SZDSZ önképének egyik legfontosabb része volt a progresszív cselekvés képessége, a reformkudarc alaposan megrendítette a liberálisokban a saját pártjukról kialakult képet. A megváltozott politikai térben, az érdemi reformok minimális esélyének elvesztése után pedig túl sokáig sodródott a szocialistákkal az SZDSZ.
Gusztos Péter, frakcióvezető-helyettes - fel állnak-e a padlóról?
Ennek kapcsán megjegyzi, mindig volt magyarázat, "miért mentjük meg azt a kormányt. (...) Mindig volt magyarázat a következő beletörődésbe, a következő meghátrálásba, a következő szégyenbe." Megjegyzi, hogy a magyarázat legtöbbször Orbán Viktor hatalomra jutása volt.
Ön szerint az EP-választás eredményének lesznek belpolitikai következményei? Szavazzon! |
Gusztos Péter siralmasnak látja a párt szervezeti állapotát. Megjegyzi, hogy már most ismernünk kellene 176 egyéni képviselőjelöltjük nevét, de nagyon rosszul állunk ezen a téren is. A politikus a bejegyzésben tagadja, hogy a kampány okozta volna az SZDSZ választási kudarcát. A képviselő szerint a Jobbik választási eredményének ismeretében senki nem állíthatja komolyan, hogy tévedtek és felnagyították a szélsőjobboldali előretörés veszélyének nagyságát.
Kitér arra is, hogy az SZDSZ-ből csak egy tisztán negatív kampányt láthattak a szavazók és "messziről ordított, hogy nincs más mondanivalónk, s így hiába volt igazunk, kevés volt, amit csinálunk, kevés volt, amit mondunk".
Véleménye szerint nem a néhány tízezer elpártolt szavazó döntött, hanem a hozzájuk képest jóval nagyobb tömeget jelentő otthon maradók. Az eredmény után viszont nagyon-nagyon nehéz lélektani helyzetbe került az SZDSZ: "azt kell majd bizonyítania, hogy egyáltalán még a pályán van."
A párt egyetlen reményének azt tartja, ha szembenéznek az üzenettel és ha képesek beismerni: "semmi olyan nem történt velünk, amit ne érdemeltünk volna meg." Gusztos Péter szerint megérdemlik az otthon maradó liberális szavazó érdektelenségét, motiválatlanságát, az MDF-hez vagy az LMP-hez átpártoló, liberálisok SZDSZ-t büntető szavazatát, valamint az SZDSZ gyengeségétől tartó, ezért voksukat az MSZP-re adó liberálisok távolságtartását.
Az SZDSZ már mindenkitől kérne vagyonadót
Bajnai: a válság miatt szavaztak a szélsőségre
"Ha buknak az adótörvények, bukik a kormány is"
A túlélésen agyal az MSZP és az SZDSZ
A forintnak mindegy, mekkorát bukott a kormány
A Jobbik máris az utcára menne
MTI, Privátbankár