Benjamin Friedman, a Harvard Egyetem ismert és elismert közgazdásza szerint a Görögországnak a második mentőcsomag megszavazása után sincs más lehetősége, mint a csőd, vagyis a fizetésképtelenség bejelentése. A görög gazdaság megmentésére tett legutóbbi európai kísérletek nem fogják megoldani az eurózóna problémáit a szaktekintély szerint, Friedman ezt még a mentőcsomag elfogadása előtt pár órával mondta Spanyolországban, ahol a Rafael del Pino Alapítvány meghívásának tett eleget és tartott előadást.
Ördögi körbe került Görögország
Benjamin Friedman, a Harvard közgazdásza |
A gazdaság méretéhez viszonyítva hatalmas Görögország adóssága, a probléma ezzel az, hogy ha sikerül is ezt lecsökkentenie, az magával vonja a GDP csökkenését is - mivel az adósságot ennek arányban számolják el, ez az adósságráta emelkedést vonja majd maga után..., vagyis Görögország gondjaira nincs megoldás Friedman szerint.
A közgazdász a görög reformok kapcsán is igen pesszimista. "A kiigazító program, a megszorítások nem reálisak, a terv úgy számol, hogy a közszférából 150 ezer alkalmazottat építenek le - a költségcsökkentés végett -, ez pedig a visszájára is elsülhet egy ilyen kis méretű gazdaságban".
"Nagyot hibáznak azok, akik jóváhagyják, hogy Görögország annyi pénzt kapjon, amennyit nem fog tudni visszafizetni" - utalt a közgazdász a végül nagy nehezen elfogadott második görög mentőcsomagra. Görögország a nemzetközi közösségtől így mentőcsomag formájában akkora összeget kapott, ami megegyezik a 2011-es görög GDP-vel.
"Ez nem a jóléti államok válsága"
Friedman szerint a görög sztori nem a jóléti államok válságáról szól, "én inkább ebben azt látom, hogy bizonyos országok belső gondjairól van szó, amit nem tudtak megoldani, a legkézenfekvőbb példa erre Görögország". A közgazdász szerint meg kell nézni Norvégiát, Svédországot és Németországot, jóléti államok ezek is, melyek jelenleg nincsenek bajban.
"A lényeg most a növekedés, erre kell helyezni a hangsúlyt, mert ha a GDP nem gyarapodik, az adósságot még nehezebb lesz leküzdeni; a megszorítócsomagok - és ilyen a görög is - nemhogy segítik a gazdaságot, inkább recesszióba taszítják az amúgy is bajban lévő országokat" - mondta Friedman.