EPA/SEBASTIEN NOGIER |
Frans Timmermans, az Európai Bizottság (EB) első alelnöke brüsszeli sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a jelenleg érvényben lévő (dublini) szabályozás arra az országra hárítja a menedékkérők ellátását és kérelmeik elbírálását, ahol az unió területére beléptek.
1. javaslat: Dublin+
Az egyik javasolt terv megtartaná az érvényben lévő szabályozást, ugyanakkor lehetőséget biztosítana egy rendkívüli mechanizmus aktiválására azoknak az országoknak, amelyek nem tudnak megbirkózni a rájuk nehezedő migrációs nyomással.
A Dublin+ névvel ellátott javaslat szerint ezek az országok segítséget kérhetnének az uniótól a területükön tartózkodó menedékkérők tagállamok közötti elosztásában.
Az alelnök aláhúzta: a rendszer működésének feltétele, hogy a tagállamok a szolidaritás alapján részt vegyenek a bevándorlók befogadásában.
Ez a megoldási javaslat továbbra is arra kötelezné a frontországokat, hogy erősítsék meg határellenőrzésüket az európai külső határok védelme érdekében - szögezte le.
2. javaslat
Eszerint a javaslat szerint a tagállamok helyett központilag dolgoznák fel a menedékkérelmeket, a feladatot az Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal (EASO) végezné el.
Ezen elképzelés szerint is folyamatos lenne a menedékkérők tagországok közötti elosztása, a gördülékeny működést kvóták alapján, a tagállamok beleegyezésével biztosítanák.
A menekültek elosztása a második terv szerint egy még kidolgozásra váró disztribúciós kulcs alapján történne, amelyhez elengedhetetlen a tagországok szolidaritása a rászoruló országokkal. Ez a megoldási rendszer is levenné a frontországokról a jelenleg rájuk nehezedő nyomást - emelte ki az alelnök.
Soha ennyire nem utáltuk a menekülteket, mint most A Tárki felmérése szerint januárban csúcsot döntött az idegenellenesség mértéke Magyarországon, és lényegében elfogyott azoknak a tábora, akik idegenbarátoknak mondták magukat. A felmérésről további részleteket itt olvashat >>>> |