3p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Korán jött a mikulás rali vagy túlzott várakozások előzik meg az év utolsó hónapját? Hamarosan kiderül!

Idén, ha a hét elején látott szerencsés együttállás kitart, úgy az arany vezetésével több nemesfém is vastagon kiveheti a részét a szinte hagyományosnak számító mikulás raliból, ezt az érkező amerikai kamatdöntés is befolyásolhatja, akár pozitív módon is. Még csak a hét elejénél tartunk, de friss lendületet vett az arany kurzusa, így az unciánkénti spot ár már több mint két százalékot erősödött és a 4150 dolláros árszint felett is járt.

Nem szégyenkezhet az arany kistestvéreként az ezüst sem. Az ipari fémként is hódító instrumentum a héten már 4 százalékos pluszt is mutatott, igaz, azóta ez a növekedési ütem némiképp enyhült és az unciánkénti 51 dollár körüli szintnél jár a jegyzés. Viszont kedden napközben is 2 százalékos drágulással szerepelt a nemesfémek között a platina, mely még így sem hagyta el a már napok óta tartott 1500-1550 dollár körüli konszolidációs ársávját.

A mikulás és a Fed

Az árupiaci mozgások, ezen belül is a nemesfémek árjegyzése azután fordult határozott, pozitív irányba, hogy az elmúlt hetek kétségei után a kereskedők egyre magabiztosabbak egy, még az idén bekövetkező kamatcsökkentést illetően a tengerentúlról. Ehhez az éppen most kedvező várakozáshoz csatlakozhat a lentebb részletezett mikulás rali jelensége is, melynek önbeteljesítő szerepet is tulajdonítanak.

Mikulás rali – az előjelek most még kedvezők, de résen kell lenni a tőzsdén
Mikulás rali – az előjelek most még kedvezők, de résen kell lenni a tőzsdén
Fotó: Illusztráció

A kamatszintekkel összefüggésben a piac jelenleg mintegy 81 százalékos esélyt lát arra, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) kamatot vág, különösen azt követően, hogy Christopher Waller Fed-kormányzó is nyíltan támogatta a kamatcsökkentést, hivatkozva a munkaerőpiac állapotára. A Fed döntése december 10-én érkezik, a befektetők figyelmét viszont most még az e héten megjelenő, kulcsfontosságú amerikai gazdasági adatok (ipari index, kiskereskedelmi forgalom) kötik le.

A Chicagói Árutőzsde (CME Group) által kezelt úgynevezett Fedwatch tool szerint múlt héten még csak 40-50 százalékos valószínűséggel fogadtak a befektetők az alapkamat csökkentésére.

Santa Claus is coming…

A Mikulás rali, eredeti néven Santa Claus Rally a tőzsdén az év végi időszakra jellemző. Ebben a megfigyelt időszakban sok esetben átlag feletti hozamok és optimista pénzpiaci hangulat figyelhető meg. A jelenség rövid időre koncentrálódik, a háttérben meghúzódó erők gyakran már az egész decembert pozitívan befolyásolják, alapvetően pénzügyi és pszichológiai okok miatt.

Az év végére a befektetők reményteljesebben tekintenek a következő évre és hajlamosabbak a vásárlásra, ezt több esetben az év végi bónuszok és adózási megfontolások is segítik, ezért sokszor a pénzpiacok ilyenkor felülteljesítenek. A Mikulás rali tehát több mint egy szép történet, mivel van némi statisztikai alapja is. A befektetőknek azonban óvatosnak kell lenniük: bár a tendencia pozitív, nem lehet figyelmen kívül hagyni az aktuális tőzsdei mozgásokat és a makrogazdasági folyamatokat sem, melyek bármikor felülírhatják az ünnepi optimizmust.

Árfolyam

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 44850 43000 44910 +3,32% 0 0 21 096 557 910 HUF 2026-04-17 17:05:19
MOL 4088 4074 4314 -1,83% 0 0 8 634 978 592 HUF 2026-04-17 17:13:55
MTELEKOM 2446 2386 2446 +3,03% 0 0 1 915 248 576 HUF 2026-04-17 17:05:21
RICHTER 13150 12510 13150 +3,30% 0 0 3 505 318 960 HUF 2026-04-17 17:05:12
OPUS 362 355 380 -3,72% 0 0 242 302 270 HUF 2026-04-17 17:05:11
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Erősen sikerült a hétzárás az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. április 18. 08:46
Nem volt ok a panaszra az indexeknél.
Részvény / Deviza / Áru Hihetetlen: több mint négyéves csúcsra erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 18:21
Erősödött pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon és a heti kezdéshez képest is nagy nyereséget ért el.
Részvény / Deviza / Áru Pezsgőben fürdenek a tőzsdék, miután bejelentették a Hormuzi-szoros megnyitását
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 18:01
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 2557,67 pontos, 1,88 százalékos emelkedéssel, 138 818,03 ponton zárt pénteken. A főbb európai tőzsdeindexek erőteljes indexemelkedéssel zártak, az olaj és a gáz ára zuhan.
Részvény / Deviza / Áru Emelkednek az amerikai tőzsdék, zuhan az olajár a Hormuzi-szoros megnyitása miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 16:01
Pluszban nyitottak az amerikai értékpapírpiacok pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Gyenge kezdés után feltámadt a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 14:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,36 pontos nyitás után meredeken emelkedett pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Nagy a mozgás a tőzsdén is: a Mol egyelőre erősödik,az OTP gyengül a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 11:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,36 pontos nyitás után emelkedett pénteken délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Csányi Sándor elmondta, mit gondol a leendő Tisza-kormányról
Herman Bernadett | 2026. április 17. 11:35
Az OTP Bank rendes közgyűlésén a szokásos beszámolón túl Csányi Sándor arról is beszélt, mit gondol a választás utáni helyzetről és a leendő miniszterekről. Biztatónak nevezte a helyzetet. 
Részvény / Deviza / Áru Fordulat: kitört a platina, átszakadt a nemesfémet visszatartó gát
Czwick Dávid | 2026. április 17. 10:18
Hetekre egy lélektaninak nyugodtan nevezhető, meghatározó árszint alatt ragadt a platina, de ez mostanra alaposan megváltozott. Úgy tűnik, újra magára talált a platina piaca: a nemesfém árfolyama átlépve a kritikus szinten, akár újabb szárnyalásba is kezdhet. Előbbihez persze nem árt, ha a geopolitikai csillagok együttállása is kedvező, és ennek alapján fontos lenne, hogy a Perzsa-öbölben enyhüljenek a feszültségek. Az árfolyam alakulásába emellett a járműiparnak is van még nem kevés beleszólása. Hogy miért? Íme a részletek. 
Részvény / Deviza / Áru Ma is hatalmasat fog esni a Mol?
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 09:31
Magyar Péter az MCC-osztalék kifizetésének megtagadását kérte a vállalattól.
Részvény / Deviza / Áru Nem hiszi el, hogy milyen erős lett a forint
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 07:26
A dollár árfolyama 309,76 forintról 309,45 forintra csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG