A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a fogyasztói árak novemberben átlagosan 0,7 százalékkal voltak alacsonyabbak mint egy évvel korábban, míg októberhez képest 0,4 százalékkal mérséklődtek. A szakértők csak 0,5 százalékos éves csökkenést vártak. Részletek >>
NGM: a tervezettnél alacsonyabb lesz az éves infláció
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében kiemelte: az alacsony árdinamika több okra vezethető vissza. Az Európa-szerte továbbra is tapasztalt mérsékelt inflációs környezet és a rezsicsökkentések mellett a kőolaj világpiaci árából adódó jelentős üzemanyagár-csökkenés is egyre erőteljesebben érezteti hatását. A tárca várakozásai szerint 2014 egészében az infláció mértéke mínusz 0,2 százalék körül alakulhat, ami alacsonyabb, mint a minisztérium hivatalos 0,0 százalékos őszi makrogazdasági előrejelzése. A belföldi kereslet élénkülésével a következő évben az árak emelkedésére számítanak: 2015-ben az ideinél jóval magasabb, de továbbra is visszafogott, 1,8 százalékos árnövekedést vár az NGM.
Meglepő - de azért nem kell félni a defléciós spiráltól
Balatoni András, az ING vezető elemzője elmondta: a vártnál jobban csökkentek a fogyasztói árak novemberben. A szakértő szerint gyenge az alapvető inflációs nyomás a magyar gazdaságban, mivel a szezonálisan kiigazított, változékony tételektől megtisztított maginfláció is csökkent, 1,2 százalékra esett éves alapon. Az elemző szerint ez azért érdekes, mert a KSH adatai alapján a belső kereslet emelkedőben van, azonban a keresletérzékeny faktorok nem tudtak hatni az inflációra. A másik fontos tényező az olajár, illetve az üzemanyagárak jelentős, havi alapon 4,6 százalékos csökkenése novemberben.
Az elemző nem fél a deflációs spirál kialakulásától. Elmondta: elég általános lett az árcsökkenés, de az inflációs várakozások továbbra is alacsony, de pozitív fogyasztói árindexet vetítenek előre, a bérek emelkednek. Az elmúlt 3 hónapban egymás után csökkentek az fogyasztói árak, de ezt egyszeri tényezők okozzák a szakértő szerint.
A jegybank átgondolhatja a tervet
Balatoni András elmondta: szerdán a jegybank nyilvánosságra hozta a monetáris tanács jegyzőkönyvét, amelyben felhívják a figyelmet arra, hogy alacsony olajár miatt a vártnál alacsonyabb lett az infláció. Az új inflációs adat és a tovább eső olajárak azt eredményezik az elemző szerint, hogy a monetáris tanács újra fogja gondolni az irányadó ráta optimális pályáját. Megnőtt az esély arra, hogy a jegybank az inflációs jelentés publikálását követően ismét kamatcsökkentési ciklusba kezdjen - tette hozzá.
Az ING vezető elemzője idén 0,2 százalékos fogyasztói árcsökkenést vár, jövőre 1 százalék körüli inflációra számít.
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője szerint a negatív novemberi inflációban főszerepet játszottak az üzemanyagok, amelyek ára hetek óta csökken. A részletes adatokból kiderül, hogy éves szinten csak a szeszes italok és a szolgáltatások ára emelkedett. Ezzel szemben az élelmiszereknél, a tartós fogyasztási cikkeknél, a ruházati termékeknél, a háztartási energiánál, az üzemanyagoknál és egyéb termékeknél árcsökkenés következett be - fejtette ki a szakértő.
Németh Dávid közölte: egyértelműen az üzemanyagok húzták le az inflációt. Ha nem változott volna az üzemanyagok ára, akkor mínusz 0,3 százalékos lett volna a novemberi infláció.
A negatív infláció miatt a jegybank továbbra is kényelmes helyzetben van, ugyanis nem kell inflációs nyomástól tartania, így továbbra is fenntartható a laza monetáris politikai környezet, azaz a mostani alacsony szinten maradhat a kamat. A piac annak ellenére árazza a monetáris lazítást, hogy a monetáris tanács szerdán publikált jegyzőkönyvében jelezte, nem tartja indokoltnak a kamatszint módosítását - írta az elemző.
A forint gyengülése sem húzza fel az árakat
Ürmössy Gergely, az Erste vezető elemzője kiemelte: annak ellenére, hogy a forint folyamatosan, trendszerűen gyengül az euróval szemben, nem látszik az innen várt inflációs hatás begyűrűzése az importált termékek árain keresztül a magyar fogyasztói árakba.