A Marton Etelka néven született ferences rendi Lenke nővér immár több mint negyven éve él Kalkuttában, ahol hányatott sorsú nők ezreit tanította meg varrni és hímezni azért, hogy a munka révén esélyt kapjanak családjuk eltartására.
"Teréz anyától eltérően Lenke nővér ismeretlen volt a sajtó számára, és csak akkor figyeltek fel rá, amikor századik születésnapja alkalmából misét mondtak érte június 27-én" - mondta Henry D,Souza nyugalmazott érsek az ázsiai katolikusok életével foglalkozó internetes oldalnak.
Lenke nővér 1909-ben született Budapesten, 1930-ban csatlakozott a ferencesekhez. Indiába 1934-ben érkezett, először Dzsabalpurban tevékenykedett, majd 1968-tól Kalkuttában szolgált. A nővér mind a mai napig magyar állampolgár, fiatalabb lánytestvére Magyarországon él.
Míg Teréz anya munkássága a nagyvilág számára is megmutatkozott, Lenke nővér ideje nagy részét dolgozószobájában töltötte, és azokat a nőket képezte, akiket a papok küldtek hozzá a távoli missziókból. A törékeny nővért még mindig tisztelet és szeretet övezi társai és az általa tanított nők körében - állítják azok, akik ismerik őt. Születésnapján védencei közül 250 nő kereste fel, magukkal hozva gyerekeiket és unokáikat is.
Lenke nővér 2009. január 1-jei balesetéig aktív volt, az év első napján azonban elesett és eltörte jobb karját. Bár csontjai összeforrtak, a szinte teljesen vak apáca azóta ágyhoz köt
ötten él - idézte a honlap Celine Xavier nővért.
A rendfőnöknő szerint évtizedes szolgálata alatt Lenke nővér dolgozott kertészként, ápolóként, árvák gondozójaként és a katekizmusra is tanított. Leginkább szeretett feladata azonban a varroda vezetése volt, amelyben több száz nőnek tanította meg a varrás és hímzés titkait. Az oktatással 1994-ben hagyott fel.
A szegényekhez kerülnek a miniszteri fizetések
Hosszú hétvége: mit ünneplünk Pünkösdkor?
Ma este elnémulnak a harangok
A Vatikán nem kér a vallási végződésű internetcímekből
Nem győzik a munkát a segélyszervezetek
MTI