Nem áprilisi tréfa, hogy hétfőn közli a Központi Statisztikai Hivatal a januári külkereskedelmi termékforgalom adatait második becslése alapján és a kormányzati szektor tavalyi negyedik negyedéves egyenlegét.
Sok adattal indul a hét
A március 11-én kiadott első becslés szerint januárban az export euróban számított értéke 6,4 százalékkal, az importé 9,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, a külkereskedelmi többlet 225 millió euróval, 382 millió euróra mérséklődött.
A tavaly januári magas bázist tekintve az idei januári kivitel növekedése jelentősnek számít, az import gyakorlatilag megismételte a tavalyi erős indulását, amelynél magasabb növekedést csak három hónapban mutatott az elmúlt évben.
A negyedik negyedéves hiány
A kormányzati szektor tavalyi első három negyedéves hiánya az előzetes adatok szerint 110 milliárd forint, a GDP 0,4 százaléka volt. Az előző év azonos időszakához képest az egyenleg 54,4 milliárd forinttal, GDP-arányosan 0,2 százalékponttal javult, amit a bevételeknek a kiadásoknál nagyobb mértékű növekedése okozott. A harmadik negyedévben 75,8 milliárd forint, a GDP 0,7 százaléka volt a deficit, 298 milliárd forinttal, 3,2 százalékponttal javult az egy évvel korábbihoz képest.
A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság szintén hétfőn közli a beszerzésimenedzser-index márciusi adatát. Februárban emelkedett az index, a BMI szezonálisan kiigazított februári értéke 55,7 pont volt a januári 54,7 pont után. Eszerint a válaszadók az előző hónaphoz képest összességében kedvezőbb folyamatokról számoltak be. A tavalyi évben a trend végig kedvező képet mutatott, és ez folytatódik 2019 elején is.
Mennyit vásároltunk?
A KSH szerdán publikálja a kiskereskedelmi forgalom februári részletes statisztikáját. A januári adatok szerint a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 5,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Tavaly decemberben a nyers adat szerint 3,7 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 4,1 százalékkal haladta meg a forgalom volumene az egy évvel korábbit, míg a múlt év egészében 6,0 százalékkal nőttek az eladások.
Pénteken az ipari termelés februári első becslése jelenik meg. Januárban az ipari termelés volumene 4,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint 5,0 százalékkal nőtt. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 0,6 százalékkal emelkedett.
Jön a kétnapos parlamenti ülés
Az Országgyűlés várhatóan utolsó ülését tartja hétfőn és kedden a május 26-ára kitűzött európai parlamenti választás előtt. A képviselők a kétnapos ülésen tizenhét javaslatról döntenek, köztük a kormány családvédelmi akciótervének bevezetéséhez szükséges törvénymódosításokról is.
A házelnök - parlament honlapján elérhető - napirendi javaslata alapján az ülés rendhagyó módon hétfőn 9 óra 30 perckor kezdődik, és lebonyolítása is eltér a megszokottól. A napirend előtti felszólalásokat követően a jobbikos Gyüre Csaba teheti le képviselői esküjét. A 2010-2018 közötti parlamenti ciklusokban is tevékenykedő ellenzéki politikus a Jobbikból kilépett Hegedűs Lorántné helyét foglalhatja el.
A Ház ezután határozathozatalokat tart. Elsőként az Állami Számvevőszékről szóló törvényt módosíthatják Áder János köztársasági elnök észrevételei alapján, majd a kabinet családvédelmi akciótervéről döntenek.
Az emberi erőforrások minisztere javaslatában a személyi jövedelemadóról szóló törvény változtatását kezdeményezi a babaváró támogatás és a nagycsaládok személygépkocsi-vásárlási támogatása érdekében. Az indítvány emellett tartalmazza a gyermekvállalási korban lévő házaspároknak elérhető, legfeljebb 10 millió forint összegű babaváró támogatás kamatmentes kölcsönéhez kapcsolódó állami kezességvállalás főbb szabályait is.
Elfogadhatják még a jövő évtől felálló közigazgatási bíróságok függetlenségének további garanciáiról szóló fideszes törvényjavaslatot is. Trócsányi László igazságügyi miniszter azt közölte, az Európa Tanács alkotmányjogi kérdésekkel foglalkozó szakértői testülete jelezte, tárgytalannak tekinti korábbi bírálatait, amennyiben az Országgyűlés elfogadja a jelzett módosításokat. Az interpellációk, azonnali kérdések és kérdések ezúttal a szavazások után hangozhatnak el.
Kedden reggel 9 órakor kezdődik a parlamenti munka, a napirend előtti felszólalások után pedig újabb szavazások következnek. A képviselők ekkor dönthetnek egyebek mellett a kormány pénzügyi és klímapolitikai javaslatairól is. A parlament honlapján elérhető munkarend alapján az Országgyűlés várhatóan az EP-választás másnapján, május 27-én folytatja ülésezését.