Amerikai űrhajósokat gyanúsítanak a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) kapcsolódó orosz Szojuz űrhajó burkolatának megsérülésével kapcsolatosan. Az orosz űrkutatási hivatal, a Roszkoszmosz vizsgálóbizottsága szerint az asztronauták szándékosan tettek kárt a burkolatban – feltehetően azért, hogy evakuálni kelljen az űrállomás személyzetét, és gyógykezelésre mihamarabb visszatérhessen a Földre az egyik megbetegedett társuk.
A Kommerszant című orosz gazdaság-politikai napilap belső információkra hivatkozva azt írta: az orosz űrügynökség külön bizottságot hozott létre az űrhajó levegőszivárgásának okával kapcsolatban, amely prioritással tekint a szándékosság lehetőségére. A gyanú miatt a Roszkoszmosz már bekérte az amerikai űrkutatási hivataltól, a NASA-tól az asztronauták mozgását rögzítő videofelvételeket, és az űrhajósok egészségi állapotáról szóló jelentéseket.
Mi történt?
Augusztus 29-én az ISS legénysége szivárgást észlelt az űrállomáson, a modulok lezsilipelése után kiderült, hogy az állomáshoz csatlakozó orosz Szojuz űrhajó a lyukas. Az első hírek szerint a mindössze 2 milliméteres léket egy mikrometeorok okozták, a veszélyt sikeresen elhárították. A sérülés az űrhajó egy olyan részén található, ami nem tér vissza a Földre, így nem fog semmiféle veszélyt jelenteni a legénységre nézve.
Az orosz sajtóban azonban hamarosan olyan információk jelentek meg, hogy a lyukak nem az űrben, hanem még itt a Földön keletkeztek. A RIA Novosti hírügynökség egy, az űrhajót gyártó Energia nevű cégen belüli forrásra hivatkozva azt írta, hogy a lyukat tévedésből fúrta oda egy munkás, akit azóta állítólag be is azonosítottak. Ahelyett azonban, hogy elmondta volna a problémát, inkább titokban beragasztotta.
Egy dolgozó hibája vagy szándékos szabotázs?
A javítás kibírt egy kilövést és utána két hónapot az űrben, de idővel beszáradt, összezsugorodott, és a légnyomás végül kilökte. A lyukat a vécéblokk közelében fúrták a falba, amit a tettes egy textildarab odaillesztésével leplezte el - a ragasztó idővel azonban levált az alumíniumfalról, és távozni kezdett a levegő. Erről egy fotót is közzétettek a NASA honlapján, de azt hamarosan levették. Dimitrij Rogozin miniszterelnök-helyettes később már kifejezetten arról beszélt: az sem kizárható, hogy valaki az űrben fúrta meg az űrhajót. Mindenesetre átnézik az összes orosz gyártású űrhajót, hasonló gyártási hibákat keresve.
A mostani információk szerint az amerikai asztronauták ki akarhatták provokálni a személyzet idő előtti visszatérését a Földre, hogy mihamarabb visszatérhessen elveszett társuk – Csakhogy a sérült Szojuz űrhajót ebben az esetben leválasztották volna az űrállomásról, és hagyták volna elégni a Föld légkörében. Továbbá erősítheti a közvetlen beavatkozás gyanúját, hogy a NASA ugyanis nem hosszabbította meg a pár hónap múlva lejáró, komoly bevétellel járó szerződésüket, ami alapján orosz űrhajókkal vitték fel a legénységet a Nemzetközi Űrállomásra.
Diplomáciai botrány?
A dokumentáció és az orosz űrhajósok által továbbított fényképek tanulmányozása, illetve az űrhajót gyártó vállalat szakembereinek meghallgatása után arra a megállapításra jutottak, a sérülés azután keletkezhetett, hogy az űrhajó csatlakozott az ISS-hez. Feltehetően csak többszöri próbálkozás után tudtak benne lyukat fúrni, mert súlytalanság állapotában nem lehet rendesen ellentartani a burkolat által a fúrófejre gyakorolt nyomásnak – írja a lap, hozzátéve: ha ez a verzió beigazolódik, az a legsúlyosabb csapás lesz az orosz-amerikai űripari kapcsolatokra.
Jelenleg hat űrhajós van az ISS-en. Az űrhajózás történetében ritkán fordult elő, hogy egy asztronauta betegsége miatt sürgősen meg kellett szakítani egy űrmissziót. Közel három évtizede, 1985-ban például volt egy ilyen eset: Vlagyimir Vaszjutyin szovjet űrhajós eltitkolta az orvosi bizottság elől az urológiai problémáit, és súlyosbodó egészségi állapota miatt a Szaljut-7 űrhajó teljes legénységének haza kellett térnie.
Extrém helyen nyaralnál? Pár év múlva létrejöhet az első űrhotel A Nemzetközi Űrállomásra érkező asztronautáknak nem éppen a pihenésről szól az ottlét: folyamatos munka, vizsgálat és edzés a program, a pihenésre igazán nincs ideje az ott dolgozóknak. Pár év múlva azonban létre jöhet az első űrhotel, ahova – elég pénz ellenében – bárki kiruccanhat egy földöntúli pihenésre. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |