Az ingatlanok felépítése állami forrásból valósul meg - írta a lap, amely megkereste Toldi Tamást, Devecser polgármesterét, a kármentő bizottság egyik tagját, miért - mint fogalmaztak - ülnek a pénzen.
A polgármester leszögezte, már csak azért is tévedésben vannak, akik azt gondolják, hogy az állam telepedett rá az adományokra, mert a hattagú kármentő bizottságból hárman a károsult három település polgármesterei. A bizottságban dolgozik még a megyei önkormányzat elnöke és főjegyzője és csupán egyetlen ember – az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság részéről – képviseli a kormányt.
Az összeg rendeltetéséről a károsultak egyetértésével döntött a bizottság - mondta. Megjegyezte: egyelőre 138 millió forintot használtak fel az összegből. A házaikat elhagyni kényszerülők 150 ezer forint juttatást kaptak, a sérülést szenvedettek 100 ezer forintot. Azok a vállalkozók, akik tevékenysége 30 százalékkal csökkent, 200 ezer forint egyéni támogatást kapnak. Hasonlóképpen vélekedett Marton László, Somlóvásárhely polgármestere is, aki hangsúlyozta, hogy a két hónapra lekötött összeg kamatozik, tehát tavasszal még több pénzt tudnak juttatni a rászorulóknak.
Csenki Géza devecseri vállalkozó ugyanakkor azt állítja, senkivel sem beszéltek meg semmit, a nép csak rábólint arra, amit mondanak - írta a Népszava.
Devecser a katasztrófa utáni hetekben
Újabb, immár a negyedik gyanúsítottat hallgatta ki a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) a vörösiszap-katasztrófa ügyében - értesült pontosan meg nem nevezett ügyvédi forrásokból a Magyar Nemzet.
A napilap csütörtöki számában azt írta: halálos tömegszerencsétlenséget okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetéssel gyanúsították meg a Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi Zrt.-nél az iszapkatasztrófa éjszakáján ügyeleti szolgálatban lévő diszpécsert.
A Magyar Nemzet információja szerint Sz. Tibort azzal gyanúsítják, hogy elmulasztotta értesíteni a katasztrófahelyzetek kezelésére összeállított intézkedési tervekben megjelölt hatóságokat a gátszakadás bekövetkezéséről. A lap úgy tudja: a férfi tagadta, hogy bűncselekményt követett volna.
A Magyar Nemzet és a Magyar Hírlap is beszámolt csütörtöki számában arról, hogy a Budapesti Ügyvédi Kamara előzetes vizsgálatot rendelt el Magyar Györggyel, az iszapkatasztrófa több károsultjával szerződésben álló ügyvéddel szemben. Magyar egyik kollegája, Léhmann György siófoki ügyvéd szerint törvénytelen és etikátlan tartalmú szerződéseket kötött. Magyar György a Magyar Nemzetnek kijelentette: szerződései minden szempontból törvényesek, azok megkötésénél nem követett el szabálytalanságot, ezért áll a vizsgálat elé.
MTI, Privátbankár, Népszava, Magyar Hírlap