5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A világgazdaság és Magyarország növekedési kilátásain is javított a Nemzetközi Valutaalap a legfrissebb tanulmányában.

Javított a világgazdaság és Magyarország növekedési előrejelzésén a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kedden kiadott World Economic Outlook (WEO) tanulmányában. Az IMF 3,5 százalékra növelte 2017-es világgazdasági növekedési előrejelzését a 2016 októberi 3,4 százalékos becsléséről, Magyarországon pedig idénre a korábbi 2,5 százalék helyett 2,9 százalékos, jövőre pedig 3,0 százalékos növekedést vár.

A világgazdaság az előrejelzés szerint 2018-ban 3,6 százalékkal bővülhet; tavaly 3,1 százalékkal nőtt a világ összesített GDP-je.

Berobbanhat az infláció

Magyarországon a korábban előrejelzett 1,9 százalékos éves idei inflációt 2,5 százalékosra emelték, jövőre 3,3 százalékos inflációt vár az IMF. A munkanélküliségi ráta ebben az évben 4,4 százalékosra csökken az októberben feltételezett 5,8 százalék helyett és jövőre 4,3 százalékra mérséklődik tovább. Rontott viszont az IMF a folyó fizetési mérleg GDP-arányos többletére vonatkozó előrejelzésén, miszerint a korábban várt 4,6 százalék helyett ebben az évben 3,7, jövőre még alacsonyabb, 3,0 százalékos lesz.

Az IMF elemzésében kiemelte, hogy már a tavalyi negyedik negyedévben észlelhető volt a világgazdasági aktivitás fellendülése. A növekedés a nyersanyag-exportőr országokban a nyersanyagárak emelkedésének köszönhetően indulhat meg. A növekedés emellett Kínában, de más nyersanyag-importőr országokban is erőteljes lesz. A fejlett országok növekedésének ütemét pedig elsősorban az Egyesült Államok gazdasága diktálja majd.

A fejlett országokban az infláció megemelkedik a magasabb nyersanyagárak miatt, a maginfláció azonban visszafogott marad.

Jobban alakulhatnak a dolgok

A növekedési kockázatok összességében gyengülnek valamelyest, különösen középtávon. A javuló bizalmi indexek rövid távon mindenképpen erőteljes növekedési potenciált jeleznek. Kockázati tényezőt jelent egyebek között a protekcionizmus kereskedelmi forgalmat csökkenőt hatása, a piaci várakozásokat meghaladó mértékű kamatemelés az Egyesült Államokban, a dollár árfolyamának túlzott erősödése, a pénzügyi szabályozás túlzott kockázatvállalásra késztető lazítása, valamint a geopolitikai feszültségek éleződése - sorolta a jelentés.

  • A fejlett országokban a tavalyi 1,7 százalék után az idén és jövőre 2,0 százalékos GDP-növekedést vár az IMF, ami 2017-re vonatkozóan 0,1 százalékpontos javulás a 2016 októberben kiadott jelentéshez és annak idén januári felülvizsgált változatához képest is. A 2018-as előrejelzés nem változott.
  • Az Egyesült Államok bruttó hazai terméke a tavalyi 1,6 százalék után az idén 2,3 százalékkal, jövőre 2,5 százalékkal növekszik, mindkét esetben 0,2 százalékponttal gyorsabb ütemben az októberi előrejelzésnél.
  • Az Európai Unió gazdasága az idén 2,0 százalékkal, jövőre 1,8 százalékkal növekszik a 2016-os 2,0 százalék után. Az idei növekedési előrejelzést az IMF 0,3 százalékponttal emelte meg az októberi WEO-hoz képest, a 2018-ason nem változtatott. Az euróövezeti GDP a tavalyi 1,7 százalék után az idén is 1,7 százalékkal, jövőre 1,6 százalékkal emelkedik. Az idei előrejelzést 0,2 százalékponttal javult, a jövő évi nem változott.
  • A német GDP-növekedés az idén 1,6 százalék, jövőre 1,5 százalék lesz a tavalyi 1,8 százalék után. Az idei előrejelzést 0,2 százalékponttal, a 2018-ast 0,1 százalékponttal javította felfelé az IMF az októberihez képest.
  • A brit gazdaság az idén 2,0 százalékkal, jövőre 1,5 százalékkal növekszik a 2016-os 1,8 százalék után. Az októberi WEO jelentéshez képest az idei növekedési előrejelzést az IMF 0,9 százalékponttal felfelé, a 2018-ast 0,2 százalékponttal lefelé módosította.
  • A feltörekvő és fejlődő régiók GDP-je az idén 4,5 százalékkal, jövőre 4,8 százalékkal növekszik a tavalyi 4,1 százalék után. Az októberi előrejelzéshez képest az idei növekedést az IMF 0,1 százalékponttal módosította lefelé.
  • Kínában a tavalyi 6,7 százalék után 6,6 százalékos GDP-növekedést vár az idén az IMF, jövőre pedig 6,2 százalékosat. Az idei előrejelzés 0,4 százalékponttal, a jövő évi 0,2 százalékponttal módosult felfelé.
  • Oroszországban a tavalyi 0,2 százalék csökkenés után az idén és jövőre 1,4 százalékos lesz a GDP-növekedés az IMF szerint, az idén 0,3 százalékponttal, jövőre pedig 0,2 százalékponttal magasabb az októberi prognózisban jelzettnél.

A világkereskedelmi forgalom a tavalyi 2,2 százalék után az idén 3,8 százalékkal, jövőre 3,9 százalékkal növekszik.

Az infláció a fejlett régiókban az idén 2,0 százalék, jövőre 1,9 százalék lesz a tavalyi 0,8 százalék után, a fejlődő és feltörekvő régiókban pedig 4,7 százalék az idén és 4,4 százalék jövőre a tavalyi 4,4 százalék után.

Az olaj ára az idén 28,9 százalékkal emelkedik, jövőre pedig 0,3 százalékkal csökken. Tavaly 15,7 százalékkal csökkent a világpiaci olajár.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A lakásépítés szomorú képet mutat az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 08:30
A KSH friss adatai szerint az alacsony lakásépítési aktivitást csak néhány nagyobb beruházás élénkítette.
Makro / Külgazdaság Most érdemes kicentizni a tankolást, szombattól olcsóbb lesz
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 11:16
Rendkívülit lépett a Mol.
Makro / Külgazdaság A fideszes nagyuraknak régóta fáj a foguk erre a balos munkásvárosra
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:29
Salgótarjánnak új polgármestere lesz. Akárki is nyer, nem lesz könnyű dolga.
Makro / Külgazdaság Hiába emelkedett, még mindig a sokéves átlag alatt a magyar BMI
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:01
Sőt, az elmúlt évekhez képest is alacsonyabb az idei áprilisi értéke e fontos mutatónak.
Makro / Külgazdaság 1,2 milliárd euróval javult egy fontos magyar mutató
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 08:31
Mondjuk nemcsak az export nőtt, hanem az import is csökkent.
Makro / Külgazdaság Légből kapott titkok – miért fehér és miért húz maga után csíkot?
Elek Lenke | 2024. május 1. 15:05
Bár ma már a tömegközlekedés egyik formája a repülés, mégsem tudunk mindent a világ legdrágább járművek titkairól, ugyanakkor a legtöbben kíváncsiak vagyunk rá. Ezt a kíváncsiságot elégíti ki az amerikai Travel and Leisure turisztikai online lap összeállítása.
Makro / Külgazdaság Csak két magánnyugdíjpénztár marad a piacon
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 14:05
A hosszú éveken át négyszereplős piacon rövidesen csak két intézmény marad állva.
Makro / Külgazdaság A nyugalma érdekében jobb, ha nem nézi meg, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 08:58
Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben szerdán reggel a bankközi devizapiacon az előző estéhez képest.
Makro / Külgazdaság Négy évig felhőtlen lesz az ég a gazdaság felett, legalábbis a Pénzügyminisztérium szerint
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 19:35
Ezt ígérte a kormány a Brüsszelhez elküldött Konvergencia Programban.
Makro / Külgazdaság Erre senki nem számított a pénzügyi világban!
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 16:34
Noel Quinn, a HSBC csoport vezérigazgatója öt év után váratlanul bejelentette, távozik a bank vezérigazgatói székéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG