4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elkészült az IMF legfrissebb felmérése Kelet-, Közép- és Délkelet-Európa gazdasági kilátásáról.

Szélesebb alapokra került a gazdasági növekedés Kelet-, Közép- és Délkelet-Európában, az infláció elkezdett emelkedni számos országban, a kilátások rövid távon kedvezőek, de közép távon lefelé mutató kockázatok terhelik - állapította meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a régió 22 országát felölő tavaszi regionális tanulmányában, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra.

A Független Államok Közösségét (FÁK) és Törökországot nem számítva erős maradt a gazdasági növekedés az alkalmazkodóképes politikáknak köszönhetően. Oroszországban és a FÁK többi tagállamában a fellendülés útjára lépett a gazdaság az olajárak erősödésével párhuzamosan, míg Törökországban a fokozott bizonytalanság utáni meredek visszaesést némi növekedés váltotta fel.

Javultak a kilátások

A régió egészében idén 2,2 százalékkal, jövőre pedig 2,4 százalékkal bővülhet a bruttó hazai termék (GDP). Ezen belül a kelet-közép-európai térség (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia) növekedési üteme idén 3,2 százalék, jövőre pedig 3,0 százalék lehet. Magyarország hazai összterméke reálértéken idén 2,9 százalékkal, jövőre pedig 3,0 százalékkal bővülhet.

A tavaly ősszel kiadott regionális tanulmányban a valutaalap elemzői még 2,1 százalékos gazdasági növekedést jósoltak a régió egészének a 2017-es évre, Magyarországnak pedig 2,5 százalékot jeleztek előre.

Mi lesz a magyar gazdasággal?

Magyarországon a fogyasztás idén 3,3 százalékkal, jövőre pedig 3,1 százalékkal növekedhet, az infláció az idei év végén 2,8 százalékos, 2018 végén pedig 3,0 százalékos lehet. A folyó fizetési mérleg GDP-hez viszonyított aktívuma várhatóan 3,7 százalék lesz az idén, jövőre pedig 3,0 százalékra mérséklődik. A GDP-hez viszonyított teljes külső adósság a tavalyi 90,1 százalékról idén 87,6 százalékra, jövőre pedig 78,8 százalékra csökkenhet, az államadósság pedig a tavalyi 74,1 százalékról idén a GDP 73,3 százalékára, jövőre pedig 71,9 százalékára mérséklődhet.

A valutaalap elemzői rámutattak, hogy a régió számos országában növekedni kezdett az infláció, a munkaerőpiacok feszesebbé váltak, a munkanélküliségi ráták a válság előtti szintre süllyedtek vissza, miközben erősen emelkedtek a bérek. A FÁK-országokat és Törökországot nem számítva a gazdasági növekedést a belső fogyasztás és az Európai Unió strukturális alapjaiból érkező források hajtják. Az orosz gazdaság helyrerázódása kedvez a FÁK-tagállamoknak és a balti köztársaságoknak, míg Törökországban gyenge marad a növekedés a belpolitikai és gazdasági bizonytalanságok miatt.

Ezen bukhatunk el

A régió gazdasági kilátásait különösen közép távon fenyegetik lefelé mutató kockázatok. Felfelé hajthatja a növekedést a külső kereslet erősödése és a nyersanyagárak növekedése, valamint a politikai bizonytalanságok csillapodása a kulcsfontosságú nyugat-európai választások után. A protekcionizmus és a befelé forduló politikák felé történő, világszerte tapasztalható irányváltás, a globális pénzügyi feltételek hirtelen szigorítása, a fejlett európai gazdaságokat sújtó esetleges új sokkok kialakulása és a bérek további, a versenyképességet már visszavető növekedése viszont lefelé nyomhatja a gazdasági növekedést.

A termelési kapacitásuk közel maximális szintjét elérő országokban meg kell kezdeni a makroökonómiai politika normalizálását. A legfontosabb feladat, hogy elkezdjék csökkenteni a még mindig meglehetősen nagy ciklikusan kiigazított költségvetési deficiteket, az infláció fenntartható emelkedésével párhuzamosan pedig hamarosan meg kell kezdeni a monetáris politikák fokozatos normalizálását. A régió azon EU-tagállamaiban, amelyeknek van inflációs célszámuk, köztük Magyarországon, a monetáris politika várhatóan laza marad, az elemzők legfeljebb szerény mértékű szigorítást várnak. Közép távon a régió előtti legfőbb politikai kihívás a potenciális növekedés erősítése és a jövedelmek felzárkóztatása a strukturális reformok végrehajtásával együtt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG