Jó az irány
A cég legutóbb november 7-én hajtott végre hitelminősítői lépést Magyarországgal kapcsolatban: akkor stabilra javította a leminősítés lehetőségére utaló addigi negatívról a "Ba1" szintű magyar államadós-osztályzat kilátását.
A döntést a hitelminősítő elsősorban a magyar gazdaság javuló középtávú kilátásaival és a költségvetési konszolidáció melletti kormányzati elkötelezettséggel indokolta.
A Moody's novemberi lépése nyomán mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítő nyilvántartásában immár stabil kilátással szereplünk. A Standard & Poor's-nál március vége, a Fitch Ratings-nél 2012 decembere óta.
Van még hova fejlődni
A Standard & Poor's 2015-re szóló felülvizsgálati menetrendjében Magyarország március 20-án, majd szeptember 18-án kerül sorra, a Fitch Ratings-nél május 22-én, majd november 20-án.
Nem biztos azonban, hogy ezeken a napokon a hitelminősítők módosítják is a magyar államadós-osztályzatokat, vagy az osztályzatokra érvényes kilátást.
Itt tartunk most
Magyarországot a három cég közül jelenleg a Standard & Poor's tartja nyilván a leggyengébb besorolással, mivel a hosszú és a rövid lejáratú magyar államadósság-kötelezettségek osztályzata "BB/B".
A hosszú futamidejű "BB" magyar osztályzat az S&P listáján a befektetési ajánlású sáv aljától két fokozattal marad el, és eggyel gyengébb a Moody's és a Fitch szuverén magyar besorolásánál.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének közgazdászai a befektetési ajánlású és a befektetésre nem ajánlott osztályzati sávok határövezetében lévő feltörekvő gazdaságok minősítési esélyeiről összeállított legutóbbi elemzésükben megállapították: a magyar gazdaság több - az adósmegítélés szempontjából fontos - alapmutatója javult azóta, hogy 2011-ben Magyarországtól két hitelminősítő is megvonta a befektetési ajánlású besorolást.