Az Európai Unió és a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) megpróbálja újraindítani a szabadkereskedelmi megállapodásról szóló tárgyalásokat - ebben állapodtak meg az ASEAN 10 tagországának gazdasági miniszterei és Cecilia Malström, az Európai Bizottság kereskedelempolitikai biztosa pénteken. A Manilában tartott tanácskozás után kiadott közös nyilatkozatban a résztvevők megállapították, hogy a globális gazdasági kilátások javultak, azonban a növekvő protekcionizmus és antiglobalizáció aggodalomra ad okot.
Nyitni kell, méghozzá Ázsia felé
Cecilia Malström szerint a határok lezárása, a falépítés, a vámok emelése nem megoldás, ellenkezőleg, felerősíti a problémákat. Hozzátette: a döntéshozó vezetők előtt kihívás, hogy olyan fair szabadkereskedelmet tudjanak teremteni, amely hatékony, előnyös a kis- és középvállalatoknak, növeli a befektetéseket és a munkahelyek számát.
Az EU és az ASEAN közötti szabadkereskedelmi tárgyalások 2007-ben kezdődtek el, azonban 2009-ben félbeszakadtak. A gazdag EU-tagállamok és a fejlődő ázsiai országok közötti óriási gazdasági különbség tovább nehezítette a tárgyalásokat. 2009 után az EU bilaterális tárgyalásokat kezdett egyes ASEAN-tagállamokkal. Az EU eddig Szingapúrral és Vietnammal írt alá szabadkereskedelmi megállapodást, míg Thaifölddel, Malajziával, Indonéziával és a Fülöp-szigetekkel folynak a kétoldalú tárgyalások. Az említett országokon kívül az ASEAN tagja Mianmar, Kambodzsa, Laosz és Brunei.
A két régió közötti kétoldalú kereskedelem értéke 208 milliárd eurót tett ki 2016-ban. Az Európai Unió volt a legnagyobb külföldi közvetlen tőkebefektető az ASEAN-tagországokban 2015-ben, összesen 23,3 milliárd euró befektetésével.