Sajtótájékoztatót tartott az intézmény, miután az Országgyűlés ma elfogadta a lex CEU-t. Michael Ignatieff rektor videón jelentkezett be Washingtonból, mivel éppen az Egyesült Államokat tájékoztatja az iskola helyzetéről. Elmondta, csalódottak, hogy az OGY elfogadta a törvénymódosítást annak ellenére is, hogy nemzetközileg tiltakoztak ellene. Kövesse a sajtótájékoztatót élőben:
Mint mondta, a ma elfogadott javaslat még rosszabb, mint amit először láttak. Szerinte lehetetlen teljesíteni a kritériumokat, már csak azért is, mert az Egyesült Államok kormánya nem dönt ebben a kérdésben, hanem az New York állam hatásköre. Ignatieff nem érti, hogy a szövetségi kormány felépítésével miért nem volt tisztában a kormány, amikor ehhez a kormányközi megállapodáshoz kötötte a fennmaradást.
Áder Jánost arra fogják kérni, hogy vétózza meg a törvényt. Mindent megtesznek, hogy megvédjék a CEU-t és az akadémiai szabadságot.
Arra a kérdésre, hogy mikor juthat el a CEU arra a pontra, hogy költöznek az országból, azt válaszolta Ignatieff, hogy az intézmény minden körülmény között marad Magyarországon. "Nem rendültek meg a jövőévi képzésekre jelentkező diákok. Nem csináltunk semmi rosszat, törvényesen működünk, Budapest pedig az otthonunk" Ignatieff kiemelte: egyszerűen nem hagyhatják cserben azokat a diákokat, akik az utcára vonulnak és harcolnak az intézményért.
Ezzel kapcsolatban a Facebookon is megosztottak egy közleményt:
Rengeteg támogatást kapott csak a mai napon a CEU, például Frank-Walter Steinmeier német államfőtől is.
Jogi lépéseket tesznek
Enyedi Zsolt rektorhelyettes elmondta, számos lépést terveznek. Az első az, hogy megkérik Ádert, ne írja alá a módosítást. Arra hivatkoznak, hogy ez diszkriminatív (3 pont van, amit a CEU-ra szabtak), önkényes, és nem tiszteli a jogalkotás alapvető szabályait, mint például a konzultáció és a kidolgozási idő szükségességét.
Liviu Matei elmondta, hogy példa nélküli az EU-ban, hogy iskolát támad a kormány. A CEU keresi az EU-s intézmények segítségét is. Enyedi Zsolt hozzátette, hogy szeretné, ha ezt nemzeti kereten belül, Magyarországon intéznék el. Azt is elmondta, hogy nem terveznek saját szervezésű demonstrációt, viszont a civil szerveződések nagyban erősítették a hitüket, hogy érdemes kitartani.
CEU - Közép-Európai Egyetem - működhet külön? - hangzik a kérdés. Nem, és nem is lehetséges Matei szerint. Nem lenne értelme szétválasztani, a diákok egyszerűen pont ezért jönnek ide.