Valószínűleg elveszíti Spanyolország a legmagasabb szintű adósbesorolást - nyilatkozta a Moody´s nemzetközi hitelminősítő illetékese a Bloomberg hírügynökségnek.
Steven A. Hess, a Moody´s hitelbesorolásért felelős vezető munkatársa elmondta: "Spanyolország kormánykötvény-besorolása nagyon magas. Nem tudom megmondani, hogy miként változik a minősítés, az azonban valószínű, hogy kissé romlik majd." A szakértő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a spanyol államadósság besorolása nem romolhat akkora mértékben, mint a görög államadósság minősítése.
Spanyolország kormánykötvény-besorolását jelenleg a lehetséges legjobb, "Aaa" kategóriában tartja a cég, június végén azonban felülvizsgálat alá vette, ami a leminősítés lehetőségére utaló lépés.
A másik két nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor´s és a Fitch Ratings már megvonta Spanyolországtól a lehető legjobb adósosztályzatot, így már csak a Moody´s tartja érvényben a spanyol államadósságra az elit besorolást.
Júliusban egyébként éppen a spanyol államkötvények teljesítettek a legjobban az euróövezet gyengélkedő, periferikus országainak csoportjában. Az irányadó, 10 éves lejáratú német kötvény és a 10 éves spanyol papír hozama közti különbség 226,7 bázispontról 144,9 bázispontra csökkent a DowJones hírügynökség jelentése szerint.
A jó eredmény főként annak köszönhető, hogy a 2010-re előirányzott deficitcsökkentés kétharmadát már teljesítette Spanyolország - mondta a német Commerzbank elemzője. További fontos tényező a közelmúltban bevezetett munkaerőpiaci reform. Az intézkedéscsomag megkönnyíti az új munkaerő alkalmazását és csökkenti a leépítések költségeit, így jelentősen oldja a munkaerőpiac merevségét, ami elemzők szerint a spanyol gazdaság versenyképességet leginkább fékező szerkezeti elem.
Ugyanakkor baljós jelek is vannak; például az uniós bankfelügyelet úgynevezett banki stressztesztjén - amelyen uniós pénzintézetek válságtűrő képességét vizsgálták - a megbukott hét bank közül öt spanyol társaság volt, a ma megjelent adatok szerint pedig a munkanélküliség a második negyedévben 20,09 százalékra szökött fel, aminél magasabb értéket sehol máshol nem regisztráltak az euróövezetben.
MTI