A kínai védelmi minisztérium nyilatkozatában, amelyet a Hszinhua (Xinhua) állami hírügynökség ismertetett, élesen elítélte az ügyletet. A tárca a dokumentumban hangoztatta: figyelembe véve az amerikai fegyvereladás tényét, a kínai fél úgy döntött, hogy felfüggeszti a katonai érintkezéseket, küldöttségek kölcsönös látogatásait.
Az amerikai kormányzat pénteken jelentette be, hogy jóváhagyta azt a Tajvannal kötött megállapodást, amely szerint a távol-keleti sziget amerikai fegyvereket vásárol több mint hatmilliárd dollár értékben.
Első forduló? Internetháború: Kína nem kér Amerikából |
A pekingi vezetés szombaton arra is figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy a Tajvannak szánt fegyvereladásokról szóló washingtoni bejelentés károsítja a kínai-amerikai kapcsolatokat és negatív hatással lesz a két nagyhatalom közötti együttműködésre.
Ho Ja-fej (He Yafei) kínai külügyminiszter-helyettes szombaton Jon Huntsmannak, az Egyesült Államok pekingi nagykövetének kifejtette, hogy a fegyverügylet veszélybe sodorhatja kapcsolataikat, miközben Washington Kínához fordult, amikor megpróbált úrrá lenni a pénzügyi válságon, Kínához fordul az Iránnal és az Észak-Koreával kapcsolatos ügyekben, valamint a klímaváltozás elleni küzdelemben.
A kínai külügyminisztérium szombaton bejelentette, hogy Peking szankciókkal sújthatja azokat az amerikai vállalatokat, amelyek részt vesznek a Tajvannak szóló fegyvereladásban. A közleményben hangsúlyozták, hogy az ügylet kihatással lesz a kínai-amerikai együttműködésre más jelentős kérdésekben.
Pekingben a nap folyamán Csien Li-hua (Qian Lihua), a védelmi minisztérium külügyi hivatalának igazgatója hivatalába kérette az Egyesült Államok pekingi katonai attaséját és tiltakozott a tajvani fegyverügylet miatt.
Hillarynek bőven elég lesz 4 év a külügyből
Kétszeresével erősödött év végén az amerikai GDP
Befektetési káosz: senki sem tudja, mi vár ránk?
Kína úgy szereti a cenzúrát, ahogy van