Belaruszról az orosz befolyás, az ellenzék fizikai üldözése, Európa egyik diktátora, a csernobili atomerőmű-katasztrófa után gyilkos zónává vált terület és esetleg az ott gyártott traktor, illetve a videójáték-fejlesztés juthat első blikkre az eszünkbe, nem a high-tech hardver. Pedig van egy fehérorosz cég, az Izovac, amelynek vákuumleválasztásos módszerét az Apple-től a Teslán át a Samsungig a világ legnagyobb technológiai vállalatai is használják. Ezzel egyidejűleg az Izovac és érdekeltségei 200 millió dollár értékben szállítanak berendezéseket orosz hadiipari beszállítóknak azóta, hogy az orosz hadsereg megindította átfogó invázióját Ukrajna ellen 2022 februárjában – idézte a száműzetésben tevékenykedő Belarusian Investigative Center (BIC) oknyomozó médiaközpont több együttműködő partner részvételével készült riportját a Moscow Times.
A vállalatot 1992-ben alapította a Minszki Rádiótechnikai Intézet és a szervezet számos korábbi munkatársa. Az Izovac kezdetben kutatóintézet volt, amely fokozatosan a vákuumleválasztás specialistájává vált. Ezt a technológiát az érintőképernyők gyártásához használják. Ennek segítségével értik meg az érintőképernyős eszközök, hogy mit akar a felhasználó, amikor például rákoppint a képernyő valamelyik részére.
Masszív piaci részesedést szerzett a fehérorosz cég szakterületén
Az Izovac a vákuumleválasztást végző gyártósorok világpiacán 2020-ra húszszázalékos részesedést szerzett. Az Apple-ön kívül a Tesla, az LG, a Samsung, a Sharp és sok más nagy technológiai cég is az ügyfele volt.
Fotó: Pixabay
Teljes összeszerelési láncokat szállított, miközben nem hanyagolta el a fejlesztést sem. Az utóbbiban az volt a módszere, hogy az újdonságokat először házon belül pátyolgatta, majd amikor elég éretté válnak a piaci értékesítésre, önálló cégekbe szervezte ki azokat. Az egyik ilyen spinoff, az Izotek-M keltette fel a BIC oknyomozó újságíróinak figyelmét. Egyben ezzel kezdődött a fehérorosz technológiai biznisz sötétebb oldalának feltárása. Az Izovac ezen a vállalaton keresztül állítólag az amerikai Applied Materialstól beszerzett plazmamaratásos rendszereket értékesített az orosz NM-Tech cégnek, amely be van kötve az orosz hadiiparba. Ezt a technológiát mikrochipek gyártásához használják, ami nagyon hiányzik az orosz fegyvergyártásból. Az üzlet természetesen sérti a nyugati gazdasági szankciókat.
Szárnyal a fehérorosz vállalat jól keresve a háborús fegyverkezésen
A BIC vizsgálata kiderítette, hogy valójában tajvani és kínai közvetítőkön át jutott el az áru az NM-Techez. Az oknyomozó újságírók további harminc olyan orosz katonai-ipari vállalkozást találtak, amelyek az Izovac további két leányvállalatának üzletfelei. Ezek közül húszra közvetlenül nyugati embargó vonatkozik.
A két Izovac-leány 2022 és 2024 között tízmillió dollár értékű üzletet bonyolított le a háborúban érintett orosz partnerekkel. Eközben az invázió időszaka alatt az Izovac árbevétele minden évben megduplázódott. A cég a litvániai bejegyzésű I-Photoncs vállalaton keresztül az Európai Unióban is megvetette lábát.