Az Alkotmánybíróság döntése értelmében kormánytisztviselőket nem lehet indoklás nélkül kirúgni, de a taláros testület az erről rendelkező törvényt csak május végi határidővel szüntette meg: a kormányzatnak így maradt ideje "takarítani". A döntés óta több tárcánál is volt leépítés, bár ez azzal is összefügghet, hogy a kormány július 1-től új életpálya modellt dolgoz ki a tisztviselőknek. A kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvény 8 hónappal ezelőtti megváltoztatása óta így már több mint 500 alkalmazottat rúgtak ki.
A legnagyobb "üzem" e tekintetben az Origo internetes hírportál szerint az egykori gazdasági- illetve pénzügyminisztériumból összegyúrt Nemzetgazdasági Minisztériumban (NGM) van, ahol egy tucat osztályvezetőt és egy helyettes államtitkárt is elküldtek már. Az apparátust is meglepte, hogy elkezdtek hullani a fejek középvezetői szinten - ez főleg az egykori pénzügyi tárcát érinti. A legnagyobb hal, Horváth Endre turizmusért és kereskedelemért felelős helyettes államtitkár viszont olyan területen dolgozott, amely valaha a gazdasági tárcához tartozott. A hírportál magukat megnevezni nem kívánó forrásai szerint őt a Széchenyi-pihenőkártya (SZÉP) bevezetésének csúszása miatt küldték el a tárcától. Ezt az Origónak cáfolta Szathmáry Kristóf államtitkár, Horváth egykori főnöke.
A Kormányzati Személyügyi Központ által fenntartott kozigallas.hu honlapon eddig nem jelentettek meg pályázatokat a kirúgott munkatársak pótlására. Úgy tudni, nem is akarnak felvenni újabb munkatársakat.
A tavaly augusztusban meghatározott létszámhoz képest nem nőtt az NGM-ben dolgozók száma. A kormányzat által februárban összeállított legutóbbi összegzés szerint a Miniszterelnökségen, valamint a különböző minisztériumokban nőtt a létszám: így a KIM-ben, a külügyi tárcánál, valamint a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban. Az akkori bővítést a feladatok megnövekedett számával magyarázták, ennek nagy része valószínűleg az uniós elnökségünkkel van kapcsolatban. A februári összesítés szerint közel 300-al több tisztviselőt foglalkoztatott a kormányzat, mint ahogy azt előzetesen elképzelték.
Az origo.hu információi szerint a Széll Kálmán Terv bejelentése óta ilyen nagy a bizonytalanság az NGM-ben. A tervben és a konvergenciaprogramban a kormány amúgy vállalta, hogy a bérekre és járulékokra fordított GDP-arányos kiadások mintegy fél százalékponttal mérséklődnek majd 2011-hez képest jövőre. Ebbe beletartozik amúgy az is, hogy a nyugdíjba vonulókat nem pótolják (ez az apparátus nagyjából 5%-a). A most elküldött munkatársak nagy részét már az új minisztériumi vezetés nevezte ki. Az ügyben az NGM egyelőre nem nyilatkozik.
Privátbankár - Zsiborás Gergő