Jó irányba halad a magyar gazdaság |
A magyar szuverén besorolás kilátása így már két hitelminősítőnél pozitív: augusztusban a Standard & Poor's is pozitív kilátást adott Magyarországnak. A harmadik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service továbbra is stabil kilátást tart érvényben a magyar államadósság-kötelezettségek osztályzatára.
Idén nem lesz több
A Fitch péntek esti londoni bejelentésével befejeződött Magyarország idei hitelminősítői felülvizsgálat-sorozata, amelynek mérlege két pozitívra javított kilátás. Ez az általános hitelminősítői gyakorlat alapján megnövelte annak a valószínűségét, hogy a következő tizenkét hónapban a Fitch Ratings és a Standard & Poor's tovább javítja a magyar államadós-osztályzatot is.
A Fitch tavaly májusban emelte vissza a befektetési ajánlású kategóriába a magyar államadós-besorolást, elsőként a nagy nemzetközi hitelminősítők közül. A magyar államadósságra akkor megállapított, azóta is érvényes BBB mínusz besorolás a hitelminősítő osztályzati módszertanában a befektetésre ajánlott kategória alapszintje, és azonos a Standard & Poor's és a Moody's Investors Service által Magyarországra érvényben tartott hosszú távú besorolással.
Csökkenő államadósság
A Fitch a kilátás pozitívra javításáról hozott, péntek este Londonban bejelentett döntés indoklásában kiemelte, hogy várakozása szerint a hazai össztermékhez (GDP) mért magyar államadósság-ráta 2017 végéig 72 százalékra csökken az egy évvel korábbi 74 százalékról. A hitelminősítő hangsúlyozta: ez lesz a hatodik olyan év egymás után, amelyben csökken a magyar államadósság-ráta.
A cég előrejelzése szerint a GDP-arányos államadósság-ráta 2019-re 69 százalékig csökken tovább. A Fitch megjegyzi mindazonáltal, hogy az általa BBB kategóriásként nyilvántartott többi szuverén adós mediánértéke 42 százalék.
A hitelminősítő hangsúlyozza ugyanakkor azt is, hogy markánsan visszaesett a nem rezidens befektetők kezén lévő szuverén adósságeszközök aránya, és ez csökkentette Magyarország sérülékenységét a globális pénzügyi kondíciók változásaitól.
Sok mindenben van fellendülés
A kilátás pozitívra javításához fűzött indoklás szerint markánsan javult a magyar gazdaság nettó külső adóspozíciója (NXD) is.
A hitelminősítő saját - a Magyar Nemzeti Bankétól eltérő - kritériumai alapján kialakított becslése szerint a magyar gazdaság nettó külső adóspozíciója az idén a hazai össztermék 9 százalékára csökkent a 2014-ben mért 53 százalékról.
A Fitch szerint a magyar NXD-pozíció fokozatosan közelít a cég listáján BBB osztályzati sávba sorolt többi szuverén adós jelenleg mínusz 1 százalékos mediánértékéhez.
A hitelminősítő szerint e folyamat hajtóerői közé tartoznak a magyar folyómérleg-egyenleg magas többletei, az Európai Uniótól érkező folyósítások, valamint a magánszektorban és a közfinanszírozási szférában végbement külső adósságleépítés.
A Fitch elemzőinek várakozása szerint a magyar államháztartási egyenleg hiánya növekedni fog ugyan, de továbbra is konzisztens marad a GDP-arányos államadósság-ráta csökkenési folyamatával.
Varga örül
A nemzetgazdasági miniszter szerint Magyarország jó úton jár, ezt a piaci szereplők, az Európai Bizottság és más nemzetközi szervezetek mellett már a hitelminősítők is megerősítik – írja az NGM közleményében
Varga Mihály szerint a Fitch elsősorban Magyarország pénzügyi sérülékenységének jelentős csökkenését emelte ki. Saját módszertanuk szerint a nettó külsőadósság-mutató, amely az állam és a magángazdaság külföldi tartozásait jelzi, 2014-ben még a GDP 53 százalékán állt, idén pedig már csak 9 százalék volt. Ez a folyamatos törlesztéseknek és a magas folyó fizetési többletnek is köszönhető a kormány álláspontja alapján.