A brüsszeli bizottság először 2006-ban tett javaslatot a nemzetközi házaspárok helyzetének ilyen jellegű könnyítésére, de a terv nem kapta meg a szükséges egyhangú támogatást az uniós kormányoktól.
Az uniós szerződések azonban ismerik a megerősített együttműködés intézményét is, amely lehetővé teszi, hogy legalább kilenc tagország előmozdítson egy olyan nagy jelentőségű intézkedést, amelyet a tagállamok csekély kisebbsége akadályozott meg. A többi uniós országnak joga van bármikor csatlakozni a megerősített együttműködéshez. Ez tehát a tagállami vétójogot valamelyest korlátozó lehetőség.
Kilenc tagország - Ausztria, Bulgária, Franciaország, Luxemburg, Magyarország, Olaszország, Románia, Spanyolország és Szlovénia - szeretne előrejutni a tagállami kormányokat képviselő Európai Tanácsban elakadt 2006-os bizottsági javaslat ügyében, ezért kezdeményezte a megerősített együttműködést. Hozzájuk csatlakozott most Belgium, Lettország és Németország.
Az uniós országok igazságügyi minisztereinek jövő pénteki luxembourgi ülésén megpróbálnak megállapodásra abban, hogy az egyelőre kívül maradók járuljanak hozzá a 12 ország erre vonatkozó megerősített együttműködéséhez, a jogbiztonságot növelő bizottsági jogszabályjavaslat alkalmazásához. Ehhez azonban még szükség lesz az Európai Parlament egyetértésére is.
MTI