A miniszterelnök egy hete a parlamentben jelentette be, hogy napokon belül megkezdődnek a tárgyalások a kormány és az önkormányzatok között a közszolgáltatásokról. Orbán Viktor szeptember 28-án a Magyar Televíziónak azt mondta: kész megfontolni olyan javaslatokat, amelyek szerint a kormány visszavenne néhány, korábban állami feladatot. Példaként említette a népegészségügyi ellátást, az egészségszolgáltatásokat és az oktatás területét.
Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere, az MJVSZ elnöke az MTI-nek azt mondta, meg kell szüntetni a párhuzamosságokat. Hozzátette, a szövetség összegyűjti a szerinte tarthatatlan jogszabályokat, s kezdeményezi, tekintsék át és szüntessék meg azokat. Ilyenekre számos példa akad az egészségügy, a szociális rendszer és az oktatás terén is - közölte, jelezve: másfél év alatt rendet lehet tenni ezen a területen.
"Régiós összehasonlításban is hihetetlenül túlburjánzott Magyarországon a közszféra és az önkormányzati rendszer, mely évente a GDP 0,5%-ának megfelelő összeget visz el, ezen mindenképpen változtatni kell" - mondta tegnap Christoph Rosenberg, az IMF delgációvezetője, a Valutaalap éves, rendes felülvizsgálata kapcsán. Részletek >>> |
A feladatmegosztás az újjáalakuló MJVSZ novemberi első ülésének kiemelt témája lesz - jelezte Szita Károly, aki úgy véli: a változások először a 2012-es költségvetésben jelenhetnek meg.
Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP), Szombathely polgármestere közölte: az oktatás és az egészségügy elviselhetetlenül nagy terheket ró az önkormányzatra. Úgy látja, igazságtalan, hogy az ország különböző szegleteiben különböző bérért végzik a pedagógusok ugyanazt a feladatot, ha az állam fizetné a bérüket, akkor jobban megbecsülhetnék a munkájukat. Véleménye szerint az egészségügy egész rendszerének az átgondolására szükség van.
Kovács Ferenc (Fidesz-KDNP), a Vas Megyei Közgyűlés elnöke szerint a problémát elsősorban nem a feladatok nagy száma, hanem a finanszírozás elégtelensége okozza. Hozzátette, nem szívesen mondanának le egyetlen intézményükről sem, de ha mégis átveszi valamelyik működtetését az állam, az újabb problémákat vet fel, hiszen az épületek önkormányzati tulajdonban maradnak, azokra eddig is erejükön felül költöttek.
A Tolna Megyei Közgyűlés elnöke, Puskás Imre (Fidesz-KDNP) úgy véli, a szekszárdi Balassa János Kórház átadása előnyös lenne, mert az önkormányzat a több száz millió forintos adósságért nem tud helytállni. Szekszárd polgármestere, Horváth István (Fidesz-KDNP) kiemelte: az önkormányzat nyitott arra, hogy a közoktatás finanszírozásában az állam nagyobb felelősséget vállaljon.
Manninger Jenő (Fidesz-KDNP), a Zala Megyei Közgyűlés elnöke is fontosnak tartja, hogy ésszerűbb legyen a fenntartói struktúra, szerinte sok esetben "az önkormányzatok szerepe nem feltétlenül indokolt". Cseresnyés Péter, Nagykanizsa fideszes polgármestere azt mondta, a tárgyalások még nem kezdődtek meg, s csak két területen várható változtatás: a kórház fenntartását illetően és az oktatás bizonyos szegmenseiben.
Székyné Sztrémi Melinda (Fidesz-KDNP), Salgótarján polgármestere közölte: az alapfokú oktatást finanszírozási és tartalmi szempontból is át kellene vennie az államnak. Az általános iskolák és a középiskolák esetében azt tartaná jó megoldásnak, ha az állam átvállalná a pedagógusok bérének kifizetését. Úgy véli, állami feladat az egészségügyi alapellátás finanszírozásának megoldása is. Kitért a jegyzői hatáskörbe utalt feladatokra is, jelezve, az elmúlt nyolc évben 800 feladatot telepítettek ide úgy, hogy azokhoz az állam nem vagy csak részben adott finanszírozást.
Eger fideszes polgármestere a klasszikus, jelenleg a jegyzők által végzett államigazgatási feladatok átadását tartja elsősorban szükségesnek. Habis László, aki a város országgyűlési képviselője is, az oktatás és az egészségügy területén elképzelhetőnek tartja a feladatmegosztást. Közlése szerint kedden találkoznak a megyei jogú városok polgármesterei az oktatási államtitkárral, Hoffmann Rózsával.
Popovics György (Fidesz-KDNP), a Komárom-Esztergom Megyei Közgyűlés elnöke azt mondta, abban érdekeltek, hogy az ellátások - egészségügy, oktatás - a legmagasabb szintűek legyenek és azokhoz mindenki hozzájuthasson; "ezeket a kérdéseket nem lehet pusztán finanszírozási kérdésként kezelni".
Kecskemét polgármestere azt mondta, önkormányzatuk el tudja látni kötelező feladatait, nincs olyan, amit át akarnának adni. Zombor Gábor (Fidesz-KDNP) megjegyezte, a kormány és az önkormányzat közötti tárgyalásokat természetesen befolyásolja a 2011-es költségvetés ismerete.
Békéscsaba polgármestere a legfontosabbnak a párhuzamosságok megszüntetését nevezte. Vantara Gyula (Fidesz) azt mondta: a hatáskörök tisztázása után kell hozzálátni a feladatok csökkentéséhez, így például az oktatás területén, ahol jelenleg nagyjából fele-fele arányban vesz részt a finanszírozásban a központi kormányzat és a település.
Orosz Gábor önkormányzati szóvivő tájékoztatása szerint Miskolcon még nem tárgyaltak erről, de a kérdés hamarosan napirendre kerül.
Nácsa János, a pécsi polgármesteri hivatal sajtóreferense közölte, még vizsgálják, hogy a város, hogyan tudna élni a lehetőséggel.
MTI