Folyamatosan romlanak Nagy-Britannia szuverén adóskockázati mérőszámai a brit EU-tagságról jövő csütörtökre kiírt népszavazás közeledtével, jelezve, hogy a piac egyre nagyobb aggodalommal figyeli a Brexit-párti - vagyis a kilépést támogató - tábor előretörését jelző közvélemény-kutatási adatokat.
Katasztrófa fenyeget?
Londoni pénzügyi elemzők szerdán ismertetett legújabb tanulmányukban szinte katasztrofális gazdasági veszteségek veszélyére hívták fel a figyelmet Brexit esetére.
A Markit Financial Information Services kimutatása szerint a brit szuverén törlesztési leállás kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletek (CDS) középárfolyama a szerdai kereskedésben elérte a 40 bázispontot. Ez azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió dollárnak megfelelő névértékű brit államkötvény piaci csődbiztosítása most 40 ezer dollárba kerül az irányadó ötéves lejáratra.
A brit szuverén CDS-árazás továbbra is a legjobbak között van az egész világon, de önmagához és a legfejlettebb uniós társállamok összehasonlítható CDS-tranzakcióihoz képest markáns a romlás.
A brit államkötvények CDS-kontraktusai ugyanis januárban 18 bázisponton kezdték az idei kereskedést, vagyis azóta több mint a kétszeresére emelkedett ez az alapvető adóskockázati mérőszám.
A Markit szerdai kimutatása szerint Németország államadósságának CDS-díjszabása jelenleg 19 bázispont, Svédországé 24 bázispont, Hollandiáé 26, Ausztriáé pedig 30 bázispont. A Brexit-félelmek hatása a közép-európai EU-térség CDS-árazásait is feljebb hajtották, bár szerdán nyugodtabb volt a piac.
A Markit adatai szerint a magyar szuverén CDS-kontraktusok 167 bázispont környékén mozogtak a szerdai londoni kereskedésben a 169 bázispontos előző napi záró után. A jelenlegi magyar CDS-árazás negyedéves csúcs.
A kilépés kinyírja a fontot
Az Economist Intelligence Unit tanulmányában súlyos árfolyamkockázatokkal és gazdasági veszteségekkel számoló forgatókönyveket vázolt fel Brexit esetére. A ház közgazdászainak modellszámításai szerint ha a brit választók többsége a jövő csütörtöki népszavazáson arra szavaz, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az EU-ból, a piaci bizalmi válság miatt a font azonnal 14-15 százalékkal zuhanna a dollárhoz képest.
Emiatt nem is meglepő, hogy Nagy-Britannia Európai Unióban maradása mellett álltak ki Szlovákia, Hollandia és Málta kormányfői Pozsonyban, ahol Robert Fico szlovák miniszterelnök fogadta a két ország miniszterelnökét. Szlovákia július 1-én Hollandiától veszi át az elnökségi stafétabotot, és azt az év végén Máltának adja át.
A brit referendum - függetlenül annak eredményétől - komoly kihatással lesz a szlovák elnökség félévére. A népszavazás eredménye kapcsán – Fico a holland és a máltai kormányfők véleményét is tolmácsolva - annak a reményének adott hangot: Nagy Britannia a bennmaradás mellett dönt.
Mindhármunk nevében mondhatom, hogy hisszük, hogy Nagy Britannia lakosai az EU-ban akarnak maradni – mondta a szlovák miniszterelnök.