MTI Fotó: Bugány János |
Még mindig nem elég a közmunkás
A Magyar Nemzet szerint még nem történt meg a közmunkásbérek emelése, pedig a kormány még decemberben bejelentette. Így lehet, hogy idén marad a nettóban kevesebb mint 52 ezer forintos juttatás. Bár hétszeresére nőtt már a közmunkások száma 2013 óta, a kormány még így is emelni kívánja a foglalkoztatottak számát.
A közfoglalkoztatottak bruttó alapbére tavaly 79 155 forint volt (a szakképzettek esetében bruttó 101 480), ez azt jelenti, hogy aki 8 órában dolgozott, az 51 847, szakképzettként pedig 66 469 forintot vihetett haza havonta. Ezzel szemben a minimálbér nettó összege tavaly 68 775 forint volt, az idei emeléssel pedig nagyjából 72 ezer forintra nőtt. A különbség tehát 17 ezerről 20 ezer fölé emelkedik, amennyiben a kormány nem növeli a 180-200 ezerre bővített közmunkásréteg bérét - írja az mno.hu
Béremelés nincs, létszámemelés igen
A kormány minden eddiginél több pénzt szán a közfoglalkoztatásra, mégsem nőnek egyelőre a bérek. Tavaly 270 milliárd forintot költöttek erre és ebből az összegből 213 ezer ember dolgozhatott egész évben, míg idén már 340 milliárdból tudnak költeni a közfoglalkoztatásra. Valószínűleg, ha a béreket nem emelik, akkor a közmunkáslétszámot növelik még tovább.
Csúcson van a foglalkoztatás, és a rendszerváltás óta nem éltek annyian munkából, mint most. A foglalkoztatottak száma ugyanis eléri a 4,273 milliót, ami 2010-hez képest 563 ezres, míg az egy évvel ezelőttihez viszonyítva majdnem 120 ezres létszámnövekedést jelent.
Szép statisztika, de nem egyértelmű
Cseresnyés Péter államtitkár szerint az említett 563 ezres bővülésből 332 ezer az elsődleges munkaerőpiacnak, illetve a versenyszférának köszönhető, vagyis a közfoglalkoztatás csak részben javította a statisztikát. Ellenben a KSH adatai épp azt mutatják, hogy a növekedés felét épp a közmunkásoknak köszönhető.
Viszont a statisztikák összevetését nagyban nehezíti, hogy a külföldön dolgozók számáról nincsenek pontos adatok, így ezeket, illetve e csoport egy részét külföldi telephelyen dolgozóként a KSH szintén az itthoni foglalkoztatotti összlétszámhoz sorolja - írja a lap.
Közmunkából a versenyszférába
Pár nappal ezelőtt jelentette be Cseresnyés Péter, hogy egy új programot indítanak, Elsőként a Közfoglalkoztatásból a versenyszférába néven, melynek tervezett keretösszege 3 milliárd forint, amelynek révén a kormány tervei szerint 20-25 ezren léphetnek át a közfoglalkoztatásból az elsődleges munkaerőpiacra.