Az Országgyűlés 1990. augusztus 3-án ünnepi ülésen választotta meg Göncz Árpád személyében a Magyar Köztársaság államfőjét. A történelmi lobogókkal feldíszített ülésteremben Szabad György, a Ház megbízott elnöke jelentette be, hogy 143 képviselő jelölte köztársasági elnöknek a szabaddemokrata politikust, addigi házelnököt, és miután más javaslat nem érkezett, ő lett az egyedüli jelölt. Az alkotmány rendelkezése szerinti titkos szavazáson a leadott 310 voksból 295 szólt Göncz mellett, s mindössze 13 képviselő szavazott ellene. Ezzel ötéves időtartamra az író-műfordító-politikus lett a rendszerváltozás utáni Magyarország első köztársasági elnöke.
Göncz Árpád mandátumának lejárta előtt, 1995. június 19-én választott ismét köztársasági elnököt az Országgyűlés. A hivatalban levő államfővel szemben a három ellenzéki párt: az MDF, a KDNP és a Fidesz képviselőcsoportja közösen Mádl Ferenc jogászprofesszort, az Antall-kormány korábbi miniszterét jelölte. A titkos szavazáson 259-en (a szükségesnél eggyel többen) szavaztak Göncz Árpádra, Mádl Ferenc 76 voksot kapott, 14 szavazat pedig érvénytelen volt. Ezzel Göncz Árpád lett újabb öt évre a köztársasági elnök.
Mindhárom államfő rendelkezik jogi végzettséggel. Míg a József Attila-díjas Göncz Árpádnak az irodalmi - műfordítói, regény- és drámaírói - munkássága jelentős, addig Mádl Ferenc és Sólyom László jogtudósként szereztek elismerést. |
Göncz Árpád a magyar államfők közül elsőként kereste fel az Ausztrál Államszövetséget és Új-Zélandot. Mádl Ferenc volt az első magyar köztársasági elnök, aki felkereste Ciprust, Libanont és Macedóniát. |
Sólyom László köztársasági elnök államfői mandátuma 2010. augusztus 5-én éjfélkor jár le.
A magyar köztársasági elnökének néhány hatásköre
A hatályos magyar alkotmánynak a köztársasági elnökről szóló III. fejezete értelmében az elnök kifejezi a nemzet egységét, őrködik az államszervezet demokratikus működése felett, s ő a Magyar Honvédség főparancsnoka. Személye sérthetetlen, büntetőjogi védelmét külön törvény szavatolja.
A Magyar Köztársaság nevében nemzetközi szerződéseket köt. A törvények kihirdetéséről a köztársasági elnök gondoskodik. A kihirdetésre megküldött törvényt aláírja. Ha a köztársasági elnök a törvénnyel vagy annak valamelyik rendelkezésével nem ért egyet, azt aláírás előtt megfontolás végett, észrevételeinek közlésével visszaküldheti az Országgyűlésnek.
Ha az Országgyűlés a döntések meghozatalában akadályoztatva van, a köztársasági elnök jogosult a hadiállapot kinyilvánítására, a rendkívüli állapot kihirdetésére és a Honvédelmi Tanács létrehozására, továbbá a szükségállapot kihirdetésére.
A köztársasági elnök gyakorolja az egyéni kegyelmezés jogát, dönt az állampolgársági, továbbá mindazon ügyekben, amelyeket külön törvény a hatáskörébe utal.
MTI, Privátbankár