Kubatov szerint többféle lehetőség előtt állt az ország. Ezek egyike volt, hogy hazánk csődbe megy, egy másik pedig, hogy olyan intézkedéseket vezetnek be, mint Románia, és elveszik az emberek pénzét. A kormány azonban úgy vélte, hogy Magyarországon nem lehet további megszorításokat tenni. Ezért vetették ki például a válságadót is.
Hiányszámok 2010-re 6,7%-os hiányprognózist nem találtunk az év első feléből, ehhez hasonló mértékű adatra a Fidesz mögött akkor felsorakozott "29 közgazdász" tett utalást. Az éve eleji prognózisok amúgy is óvatosak voltak, lévén 2010 választási év, és nagy kérdés volt, hogy milyen gazdaságpolitikát folytat majd az új kormány. A januári londoni visszhangok igen optimisták voltak, 3,8-3,9%-os hiányszámot vetítettek előre. Ennél borúlátóbb volt a választások előtti utolsó prognózisával a Kopint-Tárki, mely változatlan feltételek esetén 4,5%-os szintet várt, míg az Ecostat 4,1%-ot. Az ősszel a kormány azonban egyértelműsítette, hogy Magyarország tartja magát a hiánycél teljesítéséhez, és a fent idézett várakozásokat mind túlszárnyalta végül. |
Az alkotmányozásra vonatkozó kérdésre válaszolva elmondta: "Eltelt 20 év, a dolgok így nem mehetnek tovább. Ott tartunk, ahol tartunk. Én csak 8 éve foglalkozom politikával, de aki 20 éve teszi ezt, nem lehet maradéktalanul elégetett - mondta. - A dolgokat alapvetően meg kell változtatni, és ha meg kell változtatni, akkor ezért mindent meg kell tenni. Ez alapvetően át fogja rajzolni az ország működését, amihez kell egy vadonatúj alkotmány." Ugyanakkor nem akart arról véleményt mondani, hogy szükségesnek tartja-e népszavazásra bocsátani a parlament elé kerülő tervezetet.
Mi lesz a Fradival?
A FTC elnökségi tagjaként elmondta: egy-két kivételtől eltekintve a magyar sportban jelenleg nincs pénz. Kiutat jelenthet majd, hogy júniusban várhatóan életbe lép a sporttörvény. Eszerint a cégek társasági adójuk 70 százalékát sportcélokra fordíthatják. Ezt az összeget nem fizetik be adóként, hanem át tudják majd adni a sportegyesületeknek – foglalta össze Kubatov Gábor. Ez öt sportot érint: a kosárlabdát, a kézilabdát, a futballt, a jégkorongot és a vízilabdát. Ehhez azonban az kell, hogy átlátható viszonyok alakuljanak ki. Jelenleg viszont döntően nem ez a helyzet, és így van ezzel a Ferencváros csapata is - mondta. Van egy régi reflex, mely szerint a Fradit mindig megmentik - vélekedett. Eddig úgy zajlott az élet, hogy bejött egy adott szakosztály vezetője a Ferencvároshoz, és pénzt kért. Az ilyen "régi reflexeknek" köszönhető, hogy míg 2,5 évvel ezelőtt 600 millió forintja volt a klubnak, most alig 190 millió. „Ha nem állítják át a régi beidegződéseket, akkor egy éven belül tönkremegy a Fradi.”
Mit szól ahhoz, hogy a labdarúgócsapat tulajdonosa, McCabe külföldön keres befektetőt? – hangzott a kérdés. „Egy hazai befektetőnek örülnék leginkább” – reagált Kubatov, majd hozzátette: itt sem kellően átlátható rendszer működik. A labdarúgócsapatot a mellette működő ingatlanbefektetéstől nem lehet elválasztani. A kettő sikere összefonódik. A mostani tulajdonosok azonban komolyan veszik annak a lehetőségét, hogy egy jövőbeni befektető a reptéri folyosó mellett valósítson meg egy beruházást – jelentette ki Kubatov Gábor, aki saját bevallása szerint évek óta bérletesként jár ki a Fradi meccseire.
Privátbankár - Zsiborás Gergő