Az Országgyűlés alelnöke egyúttal megemlékezett a vasfüggöny húsz évvel ezelőtti lebontásáról, mert akkor sok kelet-közép-európai ország előtt megnyílt a lehetőség a demokrácia építésére, illetve a függetlenség és a szuverenitás megszerzésére. "Később ezek az országok adták a csatlakozás gerincét" - emelte ki.
Mandur László úgy fogalmazott, öt év alatt "elfogytak a sorvezetők", mert korábban a kelet-közép-európai nemzetek belefogtak egy nagy integrációs folyamatba, és ehhez sok segítséget kaptak a régi tagállamoktól. Most viszont már ugyanazok a követelmények velünk szemben is, mint a többiekkel szemben, és ez így természetes, hiszen a 27 ország egyenlő szerepet visz az Európai Unióban. A parlament alelnöke a csatlakozás dátumára visszaemlékezve közölte, hogy 2004 májusa történelmet írt a megosztás nélküli Európa és a békés, kiegyensúlyozott jövő létrehozása szempontjából.
Magyarország helyzetéről szólva azt mondta, jelenleg nagy kihívásokkal kell megbirkózni, de ha nem lennénk uniós tagok, akkor látható, hogy mennyivel több problémával kellene szembenézni. Mandur László kitért arra is, hogy a lisszaboni szerződés buktatói is láthatóak. Hozzátette, a magyar Országgyűlés elnöke viszont ötödikként csatlakozott annak a dokumentumnak az aláíróihoz, amelyben azt sürgetjük, hogy a lisszaboni szerződés ratifikációs folyamata záruljon le.
Mi újság idehaza? Bejött az uniós tagság, csak sok a külföldi |
Balázs Péter külügyminiszter a konferencián azt emelte ki: Magyarország egyenjogú tagja az Európai Uniónak. Hozzátette: ma azon kell gondolkodunk, hogy a 27 uniós tagállam hogyan találja meg a helyét a válságos körülmények között. A külügyminiszter néhány személyes emléken keresztül villantotta fel az utat, amelyen járva Magyarország az unió tagjává vált. Mint mondta, a koppenhágai zárótárgyalásokból az maradt meg emlékként számára, hogy "Magyarország kötözködött a legtovább".
Kiemelte azt is: egy maroknyi ember vitte az ügyet, át minden kormányváltáson, hogy Magyarország az EU-tagja legyen.
Sikeresek vagyunk - külföldön
Magyarország öt évvel ezelőtti európai uniós csatlakozása gyönyörű példája a nemzeti összefogásnak - mondta a külügyminiszter pénteken, a budapesti kormányszóvivői tájékoztatón, az Országházban rendezett konferencia után.
Balázs Péter emlékeztetett, a munkaerőmozgásra vonatkozó hétéves átmenetből Magyarország az utolsó kétéves szakaszba lépett, és már csak két EU-ország - Németország és Ausztria - tart fenn korlátozást a munkavállalásban. A tárcavezető úgy fogalmazott: aki nyugaton akart dolgozni, megtalálta a módját. A magyarok sikeresek külföldön, és Magyarországnak sem okozott gondot a külföldi munkaerő, nem "zavarják" a hazai munkaerő-piacot.
A "keleti partnerséget" építi Bajnai
Brüsszel tovább faragná a mobilszámlánkat
Már csak az uniós pénz mentheti meg az építőipart
Sarkozy: ne jöjjön mindenki az unióba!
Magyar GDP: az EU elavult adatokkal számol?
EU: újra megduplázták a "keleti segélyt"
MTI, Privátbankár