Március elsejével kezdve csak nagyon kevés koronavírus elleni óvintézkedés marad érvényben Csehországban, gyakorlatilag csak a maszkviselés lesz kötelező - jelentette ki Petr Fiala cseh miniszterelnök.
A cseh kormány szerdán arról döntött, hogy csütörtöktől kezdve megszünteti a Covid-19 elleni védettségi igazolások ellenőrzését a vendéglőkben, a szolgáltató szektorban és a tömeges kulturális és sportrendezvényeken.
"Fokozatosan emeljük a kulturális és a sportrendezvényeken engedélyezett résztvevők számát azzal, hogy március elsejétől kezdve csak minimális számú megszorítás marad érvényben. Gyakorlatilag csak a maszkok viselése marad kötelező" - mondta Fiala.
Az FFP-2 típusú maszkok viseletét jelenleg a zárt helyiségekben és a tömegközlekedési eszközökön írják elő.
Vlastimil Válek egészségügyi miniszter közölte, hogy február 18-tól emelik a tömeges rendezvényeken részt vevők megengedett létszámát is. Petr Fiala azt mondta, hogy az új fertőzöttek számának alakulása, illetve a kórházi kezelést igénylők számának alakulása alapvetően megfelel a szakértők elvárásainak. Megjegyezte: a 65 éven felüliek képezik az új fertőzöttek mintegy 7 százalékát.
A cseh kórházakban kedden mintegy 3500 Covid-19 beteget kezeltek, közülük 334 súlyos állapotút. A kórházban lévő betegek között viszont magas, mintegy 2500 az idősek aránya. Több egészségügyi szakértő és járványügyi szakember vitatja a korlátozások feloldását, és bírálja a kormányt, mert az szerintük túl gyorsan oldja fel az óvintézkedéseket. Rastislav Madar, az egészségügyi tárca speciális járványügyi szakbizottságának vezetője kijelentette: a korlátozások feloldása előtt a kormány az ő véleményüket nem kérte ki.
Élet a járvánnyal
Boris Johnson brit miniszterelnök az alsóházban tartott rövid tájékoztatójában közölte: a csütörtökön kezdődő, február 21-ig tartó parlamenti szünet utáni első napon ismerteti részletesen, hogy a kormány új stratégiája szerint az ország hogyan tud a továbbiakban "együtt élni a koronavírussal". Azt azonban már most bejelentette, hogy ha a jelenlegi biztató járványügyi folyamatok tartósnak bizonyulnak, várakozása szerint a kormány a még érvényben lévő utolsó hazai korlátozásokat is feloldhatja, beleértve azt a jogi kötelezettséget, amelynek alapján elkülönítésbe kell vonulniuk mindazoknak, akiknek koronavírustesztje pozitív lett.
Johnson szerint a karanténkötelezettség eltörlésére a mostani, március 24-i határidőnél egy teljes hónappal korábban lehetőség nyílhat. A brit miniszterelnök már január végén, szintén a londoni alsóházban tartott előzetes tájékoztatásában jelezte a karanténkötelezettség közelgő megszüntetését azok esetében is, akiknek koronavírus-szűrési lelete pozitív.
Johnson - akkor még a valószínűsíthető időpont megjelölése nélkül - úgy fogalmazott: hamarosan eljön az elkülönítésre vonatkozó jogi szabályozás teljes körű visszavonásának ideje, "ugyanúgy, ahogy azokat sem kötelezi törvény az elkülönítésre, akik influenzásak".
A jelenleg érvényes angliai szabályozás alapján az elkülönítési időszak alapesetben tíz nap, de a pozitív teszteredményt követő ötödik és hatodik napon el lehet végezni egy-egy koronavírus-gyorstesztet, és ha mindkét szűrés eredménye negatív, az elkülönítés a hatodik nap kezdetén befejezhető. A legutóbbi adatok egyértelműen a nagy-britanniai koronavírus-járvány visszavonulását mutatják. A brit egészségügyi minisztérium legfrissebb kimutatása szerint a kedd este zárult 24 órában 66 183, az utóbbi egy hétben 509 454 koronavírus-szűrési lelet bizonyult pozitívnak országszerte.
A naponta kiszűrt új fertőződések száma az év első hetében - mindenekelőtt a rendkívül fertőző omikron vírusvariáns gyors terjedése miatt - még rekordot döntött: január 4-én 218 724 új koronavírus-fertőződést azonosítottak, csaknem a 3,5-szeresét a legutóbbi 24 órában kiszűrt új fertőződések számának. Az elmúlt egy hétben kimutatott új koronavírus-fertőződések száma 20,2 százalékkal csökkent az előző heti adathoz képest.
Csökkenésnek indult a koronavírus-fertőződésből eredő, kórházi kezelést igénylő megbetegedések száma is: az utóbbi egy hétben 10 616 pácienst vettek fel a brit kórházak Covid-19 betegség miatt, 10,1 százalékkal kevesebbet, mint egy héttel korábban.
(MTI)