Az Opson V. nevű akció során a Szudán fővárosában, Kartúmban lefoglalt közel 9 tonna műtrágyával szennyezett hamis cukortól az olasz hatóságok által feltárt több mint 85 tonna réz-szulfáttal festett olívabogyóig terjed azon hamis élelmiszerek listája, amelyeket az Europol és az Interpol irányításával rendőrségek, vámhivatalok, nemzeti élelmiszer-felügyeleti hatóságok és magánszektorbeli partnerek segítségével üzletekben, piacokon, reptereken, kikötőkben és ipari parkokban 2015 novembere és 2016 februárja között végrehajtott akciók során koboztak el a hatóságok – írja a napi.hu.
Tőlünk is vittek
Magyarországon, Olaszországban, Litvániában és Romániában a vámhatóság és a rendőrség emberei hamisított csokoládékat, édességeket és gyerekeknek szánt alkoholmentes pezsgőket találtak, amelyeket Nyugat-Afrikába szántak exportra.
Görögországban három engedély nélkül működő, hamis alkoholt gyártó üzemet lepleztek le. Itt a rendőrség olyan felszereléseket foglalt le, amelyek egyebek mellett címkék, kupakok, üres üvegek gyártására alkalmasak, továbbá horogra akadt még 7400 üveg hamis címkékkel ellátott hamisított alkohol is.
Az Egyesült Királyságban közel 10 ezer liter hamisított alkoholra bukkantak, többek között borra, whiskyre és vodkára.
Burundiban több mint 36 ezer liter jogellenesen előállított alkoholt foglaltak le - 9 kalasnyikov és a hozzájuk tartozó lőszer, valamint 3 gránát "társaságában".
Egy Thaiföldön végrehajtott rendőrségi ellenőrzés során egy olyan személyt ellenőriztek, aki 4 tonna, Indiából illegálisan importált húst akart szállítani. Ennek az ügynek a felgombolyítása révén egy 10 tartományban működő illegális hálózatot tártak fel a hatóságok. Az akció során több mint 30 tonna illegális, emberi fogyasztásra alkalmatlan marha- és bivalyhúst találtak és semmisítettek meg.
Sok a hamis címke
Az Europol szerint a hamis címkézés igen népszerűnek bizonyult globálisan minden élelmiszertípusnál. Ausztráliában 450 kilogramm mézről a tesztelése során derült ki, hogy kevert vagy hamis volt, de leleplezték azt is, hogy földimogyoró-szállítmányt csomagoltak át és jelöltek fenyőmagnak, súlyos veszélynek kitéve az arra allergiásokat.
Indonéziában a hatóságok 70 kilónyi formalinban tartósított csirkebelet foglaltak le - a formalin tiltott élelmiszer-adalékanyag. Emellett a nemzeti élelmiszer- és gyógyszer-ellenőrzési ügynökség, a rendőrség és a vámhatóság több mint 310 ezer illegális élelmiszer-ipari termékre bukkant csempék mögött egy raktárban, amelyet vélhetően Malajziából csempésztek át hajóval.
Bolíviában a rendőrség több ezer olyan szardíniakonzervet talált egy raktárban, amelyekre egy híres perui márkának a hamis címkéit akarták ragasztani. Togóban 24 tonna import, emberi fogyasztásra alkalmatlan tilápiát (édesvízi hal) semmisítettek meg.
Zambiában a rendőrség 1300 üveg eredeti csomagolásban lévő hamis whiskyre akadt, amelyet korábban egy raktárból loptak el. Emellett több mint 3200 karton diétás poritalt is lefoglaltak, amelyeknek a lejárati idejét módosították.