Ma kezdődik a közlekedési káosz, az egész főváros a feje tetejére áll Vlagyimir Putyin orosz elnök érkezésére. Mondom, merre ne menjenek az ideiglenes forgalomkorlátozások miatt: az Országház környékét, illetve a rakpart egy részét teljesen lezárja a Terrorelhárítási Központ. Délután kerüljék a Hősök terét és a Fiumei úti sírkert környékét, később pedig a Sándor-palota környékét érdemes hanyagolni. Déltől egyébként szakaszos lezárások lesznek a Budapest Liszt Ferenc Repülőtér 2-es terminál "E" portájánál, a 4-es és a 6-os főúton, az M0-ás autóúton, az M0-ás hídon, az M3-as és az M5-ös bevezetőjén, a Kacsóh Pongrác úti felüljárón, az Erzsébet hídon, a Margit hídon, a Lánchídon, több rakparti szakaszon, a Hősök tere, a Kossuth tér, a Sándor-palota, a Fiumei úti temető környékén és további forgalmas útszakaszokon, például az Üllői úton, a Széchenyi téren, az Andrássy úton, a Bajcsy-Zsilinszky úton és a Váci úton.
-
Ma egyébként szinte minden a látogatásról körül forog majd: tegnap derült ki az orosz elnök pontos menetrendje hazánkban: kettőkor érkezik, majd koszorúz a Hősök terén. Ezt újabb koszorúzás követi a Fiumei úti temetőben, innen megy tárgyalni Orbán Viktor miniszterelnökkel, majd közös sajtótájékoztatót tartanak. Este fél hétkor Áder János köztársasági elnök fogadja majd Putyint a Sándor-palotában.
-
Az Orbán Viktorral folytatandó rövid tárgyalás témái is ismertek. Az egyik legfontosabb az új gázmegállapodás lesz, mivel augusztusban lejár az 1996-ban kötött hosszú távú gázszerződésünk az országgal. Orbán Viktor erről korábban azt nyilatkozta a 180 percnek, hogy egyelőre nincs biztosítva az ország gázellátása 2015 utánra, hazánk szükségleteinek 90 százalékát pedig az orosz szállítások fedezik. Szó lesz tehát az energiabiztonságról is: a Déli Áramlat kiesése miatt Európának új megoldások után kell néznie, így az esetleges lehetőségekről tárgyalhatnak Putyinék. Téma lesz még az Oroszországot érintő szankciók: Orbán Viktor elmondta, nem tesz jót Magyarország érdekeinek a gazdasági szankciók fenntartás, de mint EU tagország, alkalmazkodunk a döntéshez. Az Oroszországba irányuló export több mint 13 százalékkal csökkent az elmúlt időszakban. Komolyabb tárgyalás nem lesz, de említés szinten biztos előkerül még az ukrán-orosz helyzet is. Sajtóértesülések szerint a felek aláírnak egy oktatási és egészségügyi tárcaközi egyezményt, és megegyeznek egy diplomáciai naptárról. Az orosz elnök ezen kívül aláírja a kazanyi magyar főkonzulátus megnyitásáról szóló szerződést is.
-
Ismét nem sikerült megegyeznie az athéni kormánynak és az Európai Unió küldöttségének, Görögország hitelállományával kapcsolatban. Hétfőn Jeroen Dijsselbloem, holland pénzügyminiszter ismét azt javasolta, hogy hosszabbítsák meg a jelenlegi hitelnyújtási programot addig, amíg nem jutnak dűlőre. Az eurócsoport vezetője szerint ez rugalmasságot adna Alekszisz Ciprasz kormányának az ügy további kezeléséhez, de legfőképp lehetőséget, hogy elkerüljék az egyre inkább közeledő államcsődöt. Az országnak már csak ez a hét áll rendelkezésére, hogy döntsön, viszont ha nem fogadják el a segítséget március egytől – amikor lejár a jelenlegi mentőprogram – az országnak annyi – ahogy Jeroen Dijsselbloem fogalmazott. Eközben Janusz Varufakisz görög pénzügyminiszter még mindig optimista egy mindkét fél számára előnyös megállapodással kapcsolatban. Korábban már elfogadtak egy tervezetet, ám az utolsó pillanatban az unió képviselői visszavonták az ajánlatot. Ebben Görögország vállalta volna, hogy nem tesz egyoldalú lépéseket cserébe azért, hogy megtarthassa a növekedést generáló intézkedéseket.