Az Európai Uniónak a védelem terén is szorosabb stratégiai együttműködésre van szüksége Törökországgal, valamint javítania kell a hidegháború után kialakult kapcsolatain Oroszországgal – mondta Emmanuel Macron. A francia miniszterelnök már korábban is kifejezte, hogy egy olyan Európára van szükség, amely képes megvédeni stratégiai érdekeit és gazdasági függetlenségét – kiváltképp a világgazdasági viszonyok újrarendeződésének korában, amelyet az amerikai elnök, Donald Trump indított el protekcionista politikájával – írja a Reuters.
Macron többször is próbálta már javítani kapcsolatait Vlagyimir Putyinnal, ezek azonban háttérbe szorultak az Oroszországot ért vádak – többek között az Egyesült Államokbeli választások, valamint a Skripal-ügy – miatt. Macron elmondta: Az EU-nak érdekében áll, hogy szorosabbra fűzze stratégiai kapcsolatait Törökországgal és Oroszországgal, ez hosszútávon ugyanis nagyobb stabilitást és összekapcsoltságot eredményez majd a nemzetek között.
Donald Trump és az atomalku kezdte
A francia kormányfő szerint az EU és Oroszország viszonyát a mostani erőviszonyokhoz mérten kellene felfrissíteni. Itt főként a kibervédelemre, a nemzetvédelemre és a stratégiai együttműködésre gondolok, amivel körvonalazhatnánk azokat az új viszonyokat, amik az európai értékekkel is összhangban állnak.
Közeleg a NATO vége? Macron nagy terve A francia elnök szeretné kevésbé USA-centrikussá tenni az európai biztonságot. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Emmanuel Macron bejelentette, hogy Franciaország a következő hónapokban programot készít elő az európai biztonság és védelem megerősítésére, amely a jövőben nem épülhet kizárólag az Egyesült Államokra. Európa nem helyezheti többé a biztonságát kizárólag az Egyesült Államok kezébe. Nekünk maguknak kell vállalni a felelősséget és szavatolni a biztonságot, azaz az európai szuverenitást - tette hozzá.
A fordulat májushoz köthető, Donald Trump ugyanis ekkor jelentette be, hogy kilép az iszlám köztársaság atomprogramjáról 2015-ben kötött többhatalmi megállapodásból. Macron eddig támogatta az Ukrajna miatti Oroszország-elleni szankciókat, de akárcsak Németországnak, Franciaországnak is egyre fölöslegesebbnek tűnő teher ez, mivel eredményt nem hozott négy év alatt. Eddig hűen kitartottak a nagy szövetséges, Amerika mellett, viszont miután Trump elnök egyoldalúan kilépett az atomalkuból, most joggal gondolják úgy, hogy őket sem kötelezi tovább semmi arra, hogy az értelmetlen szankciókban sokáig részt vegyenek. Erről részletesebben ide kattintva olvashatsz >>>