MTI Fotó: Varga György |
Románia (és Bulgária) több, mint 12 éve tagja az EU-nak, de máig nem csatlakozhattak a schengeni övezethez. A románokat ez egyre jobban dühíti, és azzal érvelnek: Magyarországon több a jogsértés, mégis a románokat tekintik az Unió másodrendű polgárainak, írja a The New York Times.
Az Európai Bizottság már 2011-ben megállapította, hogy Románia és Bulgária teljesítette a Schengen-övezeti tagság minden technikai feltételét – emlékeztetett George Ciamba, Románia Európa-ügyi minisztere. Országa ezt megkülönböztetésnek tartja, különösen annak tükrében, hogy az ország szolidaritást tanúsított a migrációs válság idején, átvett Máltától menekülteket és ezért elvárja, hogy szolidaritását viszonozzák.
A román Mircea Geoanat a NATO helyettes főtitkárának jelölték – ő lesz az első lesz ezen a poszton a kelet-európai térségből. Szerinte országának kizárása a schengeni rendszerből nem csak tisztességtelen, de illogikus is: a migráció útvonalai nem Románián át vezetnek. Az ország sikeresen védte határait és javarészt blokkolta az orosz és az olasz csempész-bandák tevékenységét. Geoana szerint a romákkal, illetve a külföldön dolgozó 3-4 millió románnal kapcsolatos előítéletekről van szó.
Nem vagyunk rosszabbak mint a magyarok – méltatlankodnak a románok
Az amerikai lap emlékeztetett, hogy Románia első félévi EU-elnökségének legfontosabb eseményén, a nagyszebeni csúcstalálkozón a kérdésre, mikor veszik fel Romániát a schengeni rendszerbe, Mark Rutte, holland kormányfő így válaszolt: „Akkor, amikor az ország megfelel a jogrend, a demokrácia követelményeinek. És önök most nem ebbe az irányba haladnak.”
Az Unió egyes tagállamainak, amelyeket megrémített a szélsőjobb felemelkedése és a migráció okozta politikai nyomás, nem érdeke Románia és Bulgária beengedése a schengeni övezetbe. A románok méltatlannak tartják, hogy őket nem veszik fel a zónába, mikor a magyaroknál legalább akkora a korrupció és nagyobbak a törvénysértések. Miután tavaly nyáron a koalíciós kormány leváltotta a korrupciós ügyek kivizsgálásával megbízott főügyészt, Laura Colruta Kövesit, a kormány összeomlott. Liviu Dragneta, a szocialisták vezetője börtönbe került, Codruta Kövesi pedig Bukarest tiltakozása ellenére lesz az uniós ügyészség vezetője, írta a lap.