A német parlament, a Bundestag épülete Berlinben |
A Süddeutsche Zeitung szerint a képviselő neve nem került nyilvánosságra. Annyit tudni róla, hogy a Kereszténydemokrata Unió és a Keresztényszociális Unió közös frakciójának tagja, és a külügyekkel foglalkozó tekintélyes szakpolitikusok között tartják számon. A lap szerint két képviselő jöhet szóba, de mindketten azt mondták, hogy őket nem környékezték meg.
A kínai ügynök politikusokkal és elemzőkkel dolgozó, kiterjedt német kapcsolatrendszerrel rendelkező menedzsernek állította be magát, és felkérte a kiszemelt képviselőt, hogy készítsen számára külpolitikai elemzéseket. A munkáért legkevesebb 30 ezer euró fizetség járt volna.
A képviselő vonzónak találta az ajánlatot, ezért belement az együttműködésbe. Először olyan üzeneteket váltottak, amelyek általános politikai kérdésekről szóltak. Amikor azonban a német politikai rendszer működésének belső, érzékeny ügyei kerültek előtérbe, a szövetségi alkotmányvédelmi hivatal (BfV) szakemberei jelezték a képviselőnek, hogy minden bizonnyal a kínai hírszerző szolgálat egyik emberével került kapcsolatba.
A kémelhárításért felelős BfV még azelőtt közbelépett, hogy átutalták volna az első tiszteletdíjat. A politikust megrázta az ügy. A Süddeutsche Zeitung szerint egy Bundestag-képviselő beszervezése hatalmas siker lett volna a kínai hírszerzésnek. Egy másik esetben viszont eredményesen dolgoztak a kínai hírszerzők, és sikerült behálózniuk egy képviselő stábjának egyik tagját. Az illető 10 ezer eurót kapott szolgálataiért.
A Süddeutsche Zeitung beszámolója alig néhány nappal előzte meg a sorrendben ötödik német-kínai kormánykonzultációt. A két kormány számos tagja hétfőn Berlinben ülésezik Angela Merkel német kancellár és Li Ko-csiang kínai miniszterelnök vezetésével. A kínai küldöttség kétnapos látogatásán aláírnak számos kétoldalú megállapodást, valamint megtartják a 9. német-kínai gazdasági és technológiai együttműködési fórumot.