Martonyi: erős marad az együttműködés Izraellel
Magyarország Izrael legközelebbi barátainak egyike - mondta Aliza Bin-Noun, Izrael budapesti nagykövete a zsidó állam megalapításának 62. évfordulóján pénteken. Az eseményre emlékező budapesti rendezvényen Balázs Péter jelenlegi és Martonyi János leendő külügyminiszter is méltatta a két ország kapcsolatát.
Aliza Bin-Noun elmondta, május 14. nemcsak Izrael megalapításának évfordulója miatt történelmi dátum, és nemcsak azért, mert a napokban volt 150 éve, hogy megszületett Herzl Tivadar, a zsidó állam megálmodója, hanem azért is, mert ezen a napon összeül az újonnan megválasztott Országgyűlés.
A nagykövet beszédében megköszönte Balázs Péternek, hogy mindent megtett a két állam együttműködéséért, és hozzátette: biztos benne, hogy a két ország jó viszonya a magyarországi kormányváltás után is fennmarad, és talán még erősebbé válik.
Balázs Péter külügyminiszter is azt hangsúlyozta, hogy a két ország kapcsolata kiváló. Ugyanakkor, mint mondta, különösen hálás a nagykövetnek, amiért Martonyi Jánossal együtt hívta meg az ünnepi rendezvényre, ez volt ugyanis kettőjük első nyilvános szereplése. Szavai szerint ez a magyar külpolitika folyamatosságát mutatja.
Martonyi János leendő külügyminiszter - aki angol nyelvű beszédében a barátjának nevezte Balázs Pétert - azt mondta: nem kérdéses, hogy Izrael és Magyarország együttműködése a kormányváltás után is erős marad. A politikus arra is kitért: tudja, hogy az új Országgyűlés alakuló ülésének napján sokan aggódnak, amiért a parlamentbe egy radikális, szélsőjobboldali párt is bekerült. Mint mondta, ezért is fontos hangsúlyozni, hogy a leendő kormány minden szükséges lépést megtesz, hogy Magyarországon minden itt élő ember és közösség méltóságát, szabadságát és alapvető jogait tiszteletben tartsák. "Ezt garantálom" - mondta.
Az eseményen a leköszönő kormány tagjai közül részt vett Herczog László és Hónig Péter is, továbbá Pintér Sándor, a belügyminiszteri poszt várományosa, Horváth Csaba és Steiner Pál szocialista országgyűlési képviselők, a szabad demokrata Eörsi Mátyás, Kerék-Bárczy Szabolcs, az MDF korábbi szóvivője, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság egykori elnöke, Gerő András történész és Garas Dezső színművész is.
MTI