Martonyi hozzátette, hogy az állampolgárságot továbbra is egyéni kérelem alapján adják majd meg. "Nincs szó arról, hogy automatikusan állampolgárságot adnánk 2, 3 vagy 4 millió magyarnak" - mondta Martonyi János. A politikus arra is kitért, hogy az intézkedés nem jár a szavazati jog kiterjesztésével, a választásokon továbbra is csak azok a kettős állampolgárok adhatják le voksukat, akik állandó tartózkodási hellyel rendelkeznek Magyarországon.
Elmondta, a törvénymódosítás azért is szükséges, hogy megszüntessék a szomszédos országokban élő magyarok hátrányos megkülönböztetését, ma ugyanis például egy Németországban vagy az Egyesült Államokban élő magyar könnyebben juthat magyar állampolgársághoz, mint ők.
A szlovákiai nyelvtörvényről szólva Martonyi János kijelentette: véleménye szerint az az Európai Unió jogelveivel és a szlovák alkotmánnyal is ellentétes, ezért egyes rendelkezéseinek a módosítása vagy a jogszabály visszavonása szükséges. Mint mondta, a nyelvhasználat korlátozása egy alapvető emberi jog csorbítása.
Megegyezés született a pártok között a parlamenti patkóban elfoglalt oldalról, valamint az alelnökök és a jegyzők számáról az Országgyűlés alakuló ülését előkészítő szerdai megbeszélésen. Éles vita alakult ki azonban a parlamentbe jutott pártok képviselői között az ellenzéki jogosítványokról, nem született döntés az Országgyűlés állandó bizottsági rendszerének kialakításáról, sem az ellenzéki pártok patkóban elfoglalt egymás melletti helyéről. |
A politikus a magyar-szlovák viszonnyal kapcsolatban kijelentette: világos és határozott állásfoglalásokra van szükség, ez azonban nem jelenthet gorombaságot. Mint mondta, noha a jelenlegi szlovák kormánykoalíció egyik pártjának vezetői gyakran elfogadhatatlan kijelentéseket tesznek, a magyar kormány nem ilyen stílusban fog reagálni, "mi egy bizonyos szint alá soha nem fogunk menni, betartjuk az udvariasság elemi szabályait".
Martonyi János elmondta, hogy külügyminiszterként egyik fő célja a közép-európai államok, mindenekelőtt a visegrádi országok együttműködésének erősítése lesz, azt ugyanis az elmúlt nyolc évben a szocialista kormány szerinte elhanyagolta. Példaként említette, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnökként "nem volt hajlandó találkozni" a Magyarországon tárgyaló lengyel elnökkel.
Ön mit szól a kormánynévsorhoz? Szavazzon! |
Mint mondta, Magyarországnak szüksége van az orosz befektetésekre, de nem abban a néhány, stratégiai fontosságú nagyvállalatban, amelyeknek a magyar gazdaságpolitika céljait is követniük kell. Ezeket a regionális multinacionális vállalatokat a magyar menedzsment irányítása alatt kell tartani, "a külföldi tulajdonlásnak itt elértük a határait" - közölte.
Három csapással kezdhet a Fidesz
Semjén: egy nemzet van, egy állampolgárság lesz
Orbán olcsó államot épít
Mivel kezd az új kormány?
Íme, az Orbán-kormány névsora
MTI