A második fordulóban nem keletkeznek úgynevezett töredékszavazatok, amelyek befolyásolhatnák az országos lista mandátumainak kiosztását, "csak" az dől el, ki legyen az érintett 57 egyéni választókerület képviselője a parlamentben.
Az országos listára a választók nem szavaznak közvetlenül. E listáról a jogszabály szerint legalább 58 mandátumot osztanak ki, ez a szám "nő" azokkal a mandátumokkal, amelyeket nem tudtak kiosztani a területi listás mandátumokról a "kétharmados szabállyal" sem. Az országgyűlési képviselő-választáson - mivel 6 területi listás mandátum "csúszott fel" az országos listára - összesen 64 országos listás mandátumot osztanak ki.
Szavazás a Privátbankáron: Ön négypárti parlamentre számított? |
A töredékszavazatok két helyről származhatnak: egyrészt az egyéni választókerületekben, másrészt a területi listán "nem hasznosult" szavazatokból.
Az egyéni választókerületből ide kerülnek azok a szavazatok, amelyeket a választás első érvényes fordulójában adtak le olyan pártjelöltre, aki nem nyerte meg az egyéni mandátumot a választókerületben. Töredékszavazat az a szavazat is, amelyet a párt a területi listáján nem tudott mandátumra váltani a választás első érvényes fordulójában.
Mivel a választás első fordulójában mind a 176 egyéni választókerületben érvényes volt a voksolás (azaz elment szavazni a jogosultak több mint fele), az egyéni ágról keletkező töredékszavazok már "megszülettek", a második forduló tétje mindössze az, hogy melyik jelölt nyeri az egyéni mandátumot és képviseli a választókerületet a parlamentben. Fontos szabály, hogy aki elnyeri a mandátumot, annak az első fordulóban kapott szavazatai nem válnak töredékszavazattá.
A területi listás ágról keletkező töredékszavaztok is "megszülettek" már a választás első fordulójában, mivel mind a 20 területi választókerületben érvényes volt a voksolás.
Az országosan összesített szavazatok tehát rendelkezésre állnak, de az országos listás mandátumokat még nem lehet kiosztani, mivel az egyéni választókerületben a második fordulóban mandátumot szerző jelölt szavazatai "nem adódnak hozzá" pártja töredékszavazataihoz.
A választások újraírják a pártstruktúrát
Az MSZP visszaléptet néhány jelöltet az LMP javára
A Jobbik lehetne a Fidesz partnere
Orbánnak le kell számolnia a "démonokkal"
Bajnai: a szélsőjobb alááshatj a fejlődést
Jobbik: nem lépünk vissza senki javára
A Jobbik miatt csorbul az ország hírneve?