A miniszter egy újságírói kérdésre válaszolva úgy fogalmazott, hogy a levél nem sok újdonságot tartalmazhat, mivel nagyon jó a munkakapcsolat a Bizottsággal, szóbeli tájékoztatást már kapott a testülettől.
Kifejtette, hogy hétfőn Strasbourgban, amikor részt vett a médiatörvény témájában az Európai Parlament emberi jogi, illetve a kulturális bizottsága közös meghallgatásán, találkozott Neelie Kroes médiaügyekben illetékes EU-biztossal, és szóban azonosították azt a három pontot, amelyben a Bizottság problémát lát.
Jelenleg viszont szó sincs arról, hogy az EB kötelezettségszegés miatt eljárást indítana Magyarország ellen. A kormány és a Bizottság párbeszéde amúgy kifejezetten jónak minősíthető Jose Manuel Barroso budapesti látogatása óta a médiatörvény ügyében, hiszen Orbán Viktor ígéretet tett a törvény megváltoztatására, engedve az EB nyomásának. Ezt amúgy a strasbourgi EP-ülésen is megerősítette a magyar kormányfő (az elnökség kapcsán Magyarország ezzel a két uniós szervezettel van a legszorosabb kapcsolatban).
Az Európai Bizottság három pontja Navracsics szerint a Bizottság valójában csak egy kifogást talált, az egyik ezek közül az audiovizuális irányelv átültetésével kapcsolatos eljárási probléma. "Itt természetesen nyitottak vagyunk arra, hogy szükség esetén módosítjuk a médiatörvényt" - jelentette ki Navracsics Tibor. A másik két pontról a miniszter úgy fogalmazott, hogy azok inkább kérések, mint aggályok. Az egyik a kiegyensúlyozottság, mint tájékoztatási követelmény definiálatlanságával kapcsolatos. Navracsics szerint azonban a kiegyensúlyozottság követelménye jól definiált a magyar joggyakorlatban a korábbi alkotmánybírósági és ORTT-határozatokban. A harmadik probléma Navracsics szerint nem létező. Értelmezésében az EB azt kérte, hogy a magán videoblogokat ne kelljen regisztrálni. "A mi szakértőink értelmezése szerint most sem áll fenn regisztrációs kötelezettség" - mondta. |
A Bizottság levelét először a magyar szakértők is átnézik
Navracsics hozzátette: természetesen azt ígérte a biztosnak - és mint fogalmazott, "ezt meg is követeli a kölcsönös bizalom" -, hogy a magyar szakértők a lehető legrövidebb időn belül közlik az álláspontjukat.
"Folyamatos kommunikációban vagyunk és szerintem folyamatos kommunikációban is kell maradnunk mindaddig, amíg nem tisztázzuk ezeket a pontokat" - mondta a miniszter.
Navracsics Tibor ugyancsak pénteken korábban megerősítette a magyar álláspontot: ha az Európai Bizottság úgy gondolja, hogy a magyar médiatörvénynek van olyan pontja, amelyen változtatni kell, mert nincs összhangban az uniós jogszabályokkal, akkor a törvényt természetesen megvitatják és módosítják.
Három nappal ezelőtt az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) is megküldte aggályait a magyar kormánynak. A szervezet szintén három pontot talált a jogszabályban, amit véleményük szerint meg kellene változtatni. Az EBESZ szerint ugyanis problémás, hogy a médiahatóság csak a kormány által támogatott tagokból áll, illetve hogy a médiatörvény nem támogatja a független közszolgálati médiát, valamint kifogásolták, hogy a médiatanács tagjait 9 évre nevezik ki.
MTI, Privátbankár